Fennovoima


Fennovoima Ltd – (Fennovoima Oy) fińska spółka powołana w 2007 r. przez E.ON (34%) i Voimaosakeyhtiö SF (66%) konsorcjum fińskich spółek energetycznych i przemysłowych. Spółka planuje budowę elektrowni jądrowej Hanhikivi w  Pyhäjoki. Według tego modelu finansowego państwo nie partycypuje w kosztach budowy i obsługi elektrowni.

21 kwietnia 2010 rząd przyznał spółce prawo do budowy reaktora a decyzje zaaprobował fiński parlament 1 czerwca 2010 r. Planowany reaktor ma być typu EPR lub ABWR a jego koszt spodziewany jest na poziomie 4-6 mld €.

W październiku 2012 r. E.ON podjął decyzję o sprzedaży swoich udziałów jako następstwa wycofania się z inwestycji w energetykę jądrową w Finlandii. W obecnej chwili jedynym udziałowcem spółki jest konsorcjum Voimaosakeyhtiö SF zrzeszające 61 spółek. W momencie zakładania konsorcjum było ich 69, w marcu 2012 r. opuściły je 2 spółki energetyczne (Jyväskylä Energia and Ålands Elandelslag) a później kolejnych 6 (w tym 3 energetyczne).

Pod koniec 2011 r. do składania ofert na reaktor o mocy ~1’600 MW zostały zaproszone firmy Areva i Toshiba.

W styczniu 2012 r. obie firmy złożyły oferty.

25 lutego 2013 r. Fennovoima zadecydowała o zaproszeniu do dalszych negocjacji tylko firmę Toshiba. W związku ze zmniejszeniem się struktury udziałowców, zadecydowała również o rozpoczęciu procesu zmiany reaktora z dużej mocy na reaktor średniej mocy. W takim wypadku Areva mogła by powrócić do gry ze swoim reaktorem Atmea (1’100 MWe PWR). Do tej pory jednak nie udało jej się jeszcze nigdzie sprzedać takiego reaktora.

http://www.fennovoima.com/en


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email