Warning: Declaration of Taxonomy_Drill_Down_Widget::init($file) should be compatible with scbWidget::init($class, $file = '', $base = '') in /home/qba/domains/czyczy.pl/public_html/wp-content/plugins/query-multiple-taxonomies/widget.php on line 11
O CzyCzy O CzyCzy

O CzyCzy

Powód

Od dłuższego czasu przyglądamy się hobbystycznie, trochę z powodu ciekawości, trochę z racji higieny świadomości społecznej, tematowi – „jaką powinniśmy obrać sobie nową ścieżkę rozwoju energetycznego Polski„. I oczywiście słyszymy wypowiedzi jednych „tylko energetyka jądrowa„, innych „tylko odnawialne zródła energii” a jeszcze innych „musimy zostać przy węglu„. I nie jest to wcale przyadłość nasza narodowa, że każdy ciągnie kołderkę w swoją stronę. Tak już jest po prostu ten świat skonstruowany, że wypowiedziami ludzi często kierują partykukalarne interesy lub subiektywnie wypracowane poglądy. I nie ma w tym nic nienaturalnego, z samej ontologicznej definicji obiektywności, wśród ludzi zaangażowanych w sprawę nie ma ludzi obiektywnych a ci niezaangażowani, którzy mogli by być obiektywni, też z definicji – nie mają wiedzy.

I zapewne przyglądalibyśmy się temu zjawisku dalej, gdyby nie niniejszy pomysł aby taką wiedzę subiektywną i rozproszoną po kraju, postarać się zabrać w jednym miejscu i odsiać fakty od mitów. Bodźcem, który zmotywował nas aby pomysł zamienić w czyn stał się projekt naszego rządu aby przybliżyć obywatelom swojego kraju wady i zalety energetyki jądrowej. Idea, której bardzo przyklasnęliśmy i tylko zaniepokoił nas jeden fakt – jedno niefortunne określenie w całym bogatym opisie przedsięwzięcia, wskazujące, że właściwie decyzja odnośnie budowy elektrowni atomowej tak jakby już zapadła. I już obojętnie czy to tylko niefortunne określenie czy też fakt, tak czy inaczej nabraliśmy zdrowej podejrzliwości do tej kampanii. I stąd ten portal, na którym chcielibyśmy usystematyzować wiedzę „co jest lepsze czy energetyka jądrowa czy odnawialne zródła energii„? EJ czy OZE? Przy czym oczywiście będziemy mogli to zrobić zdecydowanie lepiej korzystając z Waszej wiedzy i pomocy.

Obszar

Na początek chcemy skupić się tylko na usystematyzowaniu wiedzy Energetyka Jądrowa vs. Odnawialne Źródła Energii.

Zdajemy sobie sprawę, że to tylko pewien wycinek zagadnienia, nie biorący pod uwagę  efektywności energetycznej, gazu łupkowego czy konwencjonalnych źródeł energii ale uznaliśmy, że projekt od czegoś trzeba zacząć a energetyka jądrowa i OZE wydają się nam być najistotniejszymi pod względem potencjału i ilości zbudowanych wokół nich niejednoznaczności.

Jeżeli będzie taka potrzeba portal staraliśmy się skonstruować w sposób otwarty tak aby w przyszłości mógł być rozbudowywany o nowe obszary.

Cel

 1. Zebrać i usystematyzować informacje w obszarze możliwych ścieżek rozwoju naszej krajowej energetyki
 2. Przynajmniej zbliżyć się do prawdy
 3. Oddzielić fakty od mitów
 4. Skupić ludzi, którzy chcieli by znać lub podzielić się faktami
 5. Wypracować bezstronność wniosków
 6. Zaprosić do dyskusji rówenież specjalistów z poszczególnych dziedzin
 7. Wiemy jednak, że nawet fachowcy czasem mogą się mylić lub być subiektywni więc ich tezy również będą mogły być poddawane weryfikacji
 8. Sprawdzić na ile kampania promocyjna energetyki jądrowej jest wiarygodna i znaleźć dla niej uzupełnienie
 9. Zdajemy sobie sprawę, że postawione początkowo pytanie „Atom czy OZE” może być nietrafnie postawionym pytaniem bo być może te technologie mogłyby się uzupełnić ale nasze koncepcje też poddajemy weryfikacji a niniejszy portal jest gotowy na takie zmiany

Zasady

 1. Siła tego portalu będzie tkwiła w zebranych informacjach. W pierwszej kolejności te informacje będziemy zbierać my ale każdy z Was ma możliwość i prawo, do którego zachęcamy aby je weryfikowć. Możecie to robić pisząc komentarze do naszych informacji, zgodnie z poniższymi zasadami. Komentarze mogą być dołączane zarówno do artykułów jak i do opisu danego kraju, na co położyliśmy  na początku duży nacisk aby nasze poszukiwania ropozcząć od poznania trendów na świecie. Osoby, które będą najbardziej zainteresowane współtworzeniem tego kompedium, zaprosimy do współpracy.
 2. Dyskusja musi być rzeczowa i kulturalna a dane poparte faktami lub przynajmniej źródłami.
 3. Opinie są również ważne ale jeżeli nie będziemy mogli ich zweryfikować, nie będą mogły stanowić źródła informacji tabeli „Fakty”.
 4. Nie będziemy nigdy modyfikowali wypowiedzi uczestników portalu ale zostawiamy sobie prawo do usuwania naruszających niniejsze zasady.
 5. Zostawiamy sobie prawo do edytowania taxonomii (kategorii, tagów…) celem usprawnienia korzystania z nich (np. ograniczenia ilości form).
 6. Niniejsze zasady mogą być w przyszłości rozbudowywanie i usprawniane.

Współpraca

W pierwszej fazie życia tego portalu zakładamy położenie głównego ciężaru prowadzenia go po naszej stronie. Będziemy starali się zamieszczać treści przybliżające wady i zalety EJ i OZE. Z Waszej strony liczymy na wsparcie w formie komentarzy i dyskusji weryfikujących zawarte w artykułach informacje i rzucających pełniejsze światło na malowany w nich obraz.

Najbardziej aktywnych i zainteresowanych tematem będziemy zapraszać do współtworzenia portalu.

Docelowo chcielibyśmy aby portal mógł pełnić rolę w miarę możliwości samofunkcjonującego narzędzia będącego źródłem usystematyzowanej informacji dla wszystkich zainteresowanych współdzieleniem wiedzy w zakresie „energetyka jądrowa vs. odnawialne źródła energii”.

Prywatność

Czerpiąc wzorce ze świata zewnętrznego, gdzie dyskusja publiczna jest już trochę bardziej pod względem formy okrzepła, jesteśmy przekonani, że wartościowe wypowiedzi nie są anonimowe. Zostawiamy jednak pewną furtkę (przynajmniej na początku działaności tego portalu) dla osób, które chiały by takie pozostać.

Zachęcamy jednak do podawania prawdziwych danych gdyż:

 1. wypowiedzi takie będą zarówno dla nas jak i dla pozostałych czytelników bardziej wiarygodne
 2. pozostawienie prawdziwego maila pozwoli na otrzymywanie powiadomień o odpowiedzi na komentarz
 3. tylko w ten sposób będziemy mogli wartościować zaangażowanie i proponować dostęp do wyższych uprawnień

Jednocześnie oznajmiamy iż bardzo cenimy sobie Waszą prywatność i nie zamierzamy wykorzystywać ani udostępniać danych prywatnych do jakichkolwiek celów nie związanych z działalnością niniejszego portalu w tym również firmom/organizacjom/instytucjom trzecim.

Usprawnienia

 1. Portal został zoptymalizowany do wyświetlania również na tabletach oraz smartfonach