USA: Apple – jabłko coraz bardziej zielone


Jakiś czas temu pisaliśmy o znanej wszystkim firmie Google z trochę mniej znanych wszystkim, choć potężnych zainteresowań.  Firmie, która w swoich innowacyjnych działaniach szanse dostrzega już nie tylko w internecie, sztucznej inteligencji czy robotach ale również w odnawialnych źródłach energii. Dziś o firmie z wywodzącej się z tej samej branży technologicznej, tak samo znanej i… tak samo zafascynowanej OZE.

Apple – bo o niej mowa, słynna córka Steve’a Jobs’a, więc pozwolimy sobie jej dokonań bliżej nie przedstawiać, w każdym bądź razie znana jest z przyjazności użytkownikowi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że to firma stawiająca również na przyjazność otaczającemu nas środowisku. Zgodnie z informacjami na ich stronach, już od 20 lat Apple dokłada starań aby minimalizować swój wpływ na środowisko. Od 2009 roku szczegółowo monitoruje i raportuje swój całkowity ślad węglowy i to nie tylko dla swoich fabryk czy biur ale również dla wszystkich swoich produktów (przykładowy raport o emisjach CO2). Na ich stronach można obejrzeć, który iPhone, iPad, iMac, w której fazie życia, jak wpływa na emisję gazów cieplarnianych, co się dzieje z nim gdy zakończy życie oraz jak każdy z nich jest efektywny energetycznie podczas pracy i podczas spoczynku.

Ale to nie wszystko. Apple podąża aktualnie ambitnie wyznaczoną sobie ścieżką, której celem jest zasilanie wszystkich swoich obiektów energią w 100% pochodzącą z odnawialnych źródeł energii – słońca, wiatru, wody i geotermii.

W obecnej chwili prawie osiągnęli już ten cel dla swoich wszystkich centrów danych, takich jak to w Maiden w Północnej Karolinie, które zasilane jest od 2012 r. z dedykowanej dla niego farmy słonecznej o mocy 20 MW, zbudowanej z 50’000 paneli fotowoltaicznych. Jest to jednocześnie największa na świecie farma słoneczna firmy spoza branży energetycznej. Dostarcza rocznie 42 GWh energii. Projekt stał się tak dużym sukcesem, że firma aktualnie buduje obok drugą 20 MW farmę.

Elektrownia słoneczna wyposażony jest dodatkowo w system baterii paliwowych o mocy 10 MW zdolnych zakumulować i dostarczyć 83 GWh energii rocznie.

 

Apple osiągnęło już cel 100% z OZE w swoich placówkach w Austin, Cork i Monachium oraz kampusie w Cupertino. Wszystkie obiekty na całym świecie osiągnęły cel 75% z OZE (114% wzrost od roku 2010).

 

Źródło: Apple

 

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email