WLK. BRYTANIA: trochę rzeczywistych i przerażających danych o kosztach rozbiórki elektrowni jądrowej


Informacji na temat kosztów dekontaminacji czyli likwidacji i „posprzątania” terenu po elektrowni jądrowej nie ma zbyt wiele. Tym bardziej iż trudno jest na dzień dzisiejszy przedstawić wiarygodne i dokładne koszty związane choćby z zadbaniem o odpady radioaktywne, które póki są niebezpieczne, trzeba pilnować a zajmie to wielokrotnie więcej czasu niż trwa nasza cywilizacja. Utrudnia te rachunki fakt, że jeszcze nigdzie na świecie nie wybudowano ostatecznego składowiska odpadów promieniotwórczych z elektrowni jądrowych a te w budowie są mocno opóźnione.

Pewnie też z tego powodu Program Polskiej Energetyki jądrowej nie odnosi się ani do kosztów ani żadnych innych obszarów takiego zagospodarowania odpadów o długim czasie zycia, wspominając jedynie, że będzie to zmartwienie za ok. 30-40 lat po wybudowaniu pierwszej elektrowni jądrowej.

Tym bardziej chętnie przyglądamy się świeżym danym odnośnie światowych doświadczeń na tym polu. I właśnie dziś brytyjska komisja finansów publicznych Izby Gmin podała informacje dotyczące dekontaminacji elektrowni jądrowej Sellafield.

 

Sellafield – (do 1971 r. nazywany Windscale) kompleks elektrowni jądrowych położonych w Cumbrii, na północy Anglii. W jego skład wchodzą reaktory przerobu (reprocessingu) paliwa jądrowego, elektrownie jądrowe Calder Hall oraz Windscale. Wszystkie obecnie w stadium dekontaminacji. Niegdyś kompleks zajmował się również produkcją plutonu do bomb atomowych. Windscale jest znane również z groźnego pożaru reaktora jaki miał miejsce w 1957 r., uważanego za najgorszy wypadek skażenia radioaktywnego środowiska do czasu katastrofy w Czarnobylu. Na proces likwidacji kontrakt dostało konsorcjum Nuclear Management Partners składające się z trzech firm: amerykańskiej URS, brytyjskiej AMEC i francuskiej Arevy.

 

Przyjrzyjmy się bliżej zaprezentowanym dziś światu danym:

Czas likwidacji - 112 lat

Zgodnie z harmonogramem prac, rozpoczęty w 2008 roku projekt likwidacji Sellafield powinien się zakończyć w 2120 r.

Kamienie milowe projektu zgodnie z danymi brytyjskiej rządowej agencji odpowiedzialna za likwidację elektrowni nuklearnych NDA (Nuclear Decommissioning Authority), będącej właścicielem Sellafield. Dane z 11 lutego 2014 r. aktualne na koniec roku finansowego 2012/2013

Kamienie milowe likwidacji elektrowni jądrowej Sellafield

Postęp prac - wielokrotne opóźnienia i przekroczenia norm bezpieczeństwa

Projekt notuje przekroczenia wszystkich wskaźników bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska

Safety PL

 Już na dziś postęp prac w harmonogramie jest w wielu miejscach przekroczony.

Postęp prac projektu zgodnie z danymi brytyjskiej rządowej agencji odpowiedzialna za likwidację elektrowni nuklearnych NDA

Wskaźniki postępu Sellafield

Site restoration

Nuclear materials

Spent Fuels

Integrated Waste Management

Critical Enablers

Koszt likwidacji - 67.5 miliardów £ (ok. 337 miliardów PLN)

Pierwotny kosztorys znacznie przekroczono. Jeszcze w chwili tworzenia artykułu wskazywany na stronach NDA koszt wynosił 41’975 miliardów £. W chwili obecnej, zgodnie z raportem komisji finansów publicznych Izby Gmin wzrósł  on z 0.9 mld £ do 1.6 mld £ rocznie i przekroczy 67.5 miliarda £ (ok. 337 miliardów PLN) i  nie jest on ostateczny.

W 2012 roku zarząd NMP został negatywnie oceniony w raporcie Narodowego Biura Audytu (odpowiednik NIK w Polsce). W 2013 r. konsorcjum skrytykowano za przyznanie premii dla zarządu w wys. 6,6 mln funtów i za nieuzasadnione wydatki (w tym 714 funtów za taksówkę, która przewiozła kota należącego do jednej z osób z kierownictwa).

 

Komisja finansów publicznych zażądała odebrania kontraktu konsorcjum NMP o ile w krótkim czasie nie będzie mogło wykazać się zadowalającym postępem prac.

Przewodnicząca komisji finansów, Margaret Hodge podsumowuje:

Nie jest pewne ile czasu pochłonie zajmowanie się niebezpiecznymi odpadami radioaktywnymi w Sellafield i ile to ostatecznie będzie kosztowało podatników. Z 14 prowadzonych zadań w projekcie 12 przekroczyło harmonogram w zeszłym roku a 5 z nich przekroczyło budżet

 

Źródło: NDA.uk, Engineering and Technology MagazinePAP

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email