USA: kolejne elektrownie jądrowe przynoszą straty


Amerykański koncern energetyczny Exelon, na konferencji prasowej dla inwestorów poświęconej wynikom finansowym firmy, ogłosił iż musi rozważyć decyzję dotyczącą zamknięcia dwóch elektrowni jądrowych Quad Cities oraz Clinton z powodu strat finansowych, jakie przynoszą.

Przypomnijmy, ze Exelon zrezygnował wcześniej z planów rozbudowy elektrowni jądrowej Clinton pomimo otrzymania w 2007 r. pozwolenia Early Site Permit a w 2012 r. zrezygnował z budowy nowej elektrowni jądrowej w Victoria County w Texasie stwierdzając wtedy, że

najświeższe analizy sytuacji rynkowej pokazują, że budowa nowych elektrowni jądrowych obecnie i w przewidywalnej przyszłości jest nieopłacalna

Podobne wnioski płyną również z innych koncernów energetycznych w USA.W 2013 r. rezygnację z planów budowy dwóch reaktorów jądrowych Levy (Floryda) oraz dwóch w Shearon Harris (Północna Karolina) ogłosił największy amerykański koncern energetyczny Duke Energy. Korporacja ta również w 2013 r. zamknęła przed czasem wygaśnięcia licencji elektrownię jądrową Crystal River.

Również największy światowy producent energii jądrowej, francuski koncern EDF podjął w 2013 r. decyzję o definitywnym wycofaniu się ze wszystkich inwestycji atomowych w USA, postanawiając skupić się na odnawialnych źródłach energii.

 

Quad Cities to elektrownia jądrowa, znajdująca się w stanie Illinois, składająca się z dwóch reaktorów BWR-3 o łącznej mocy 1’824 MW, uruchomiona w 1972 r. i posiadająca przedłużona o 20 lat w 2004 r. licencję użytkowania (do 2032 r.)

Clinton to elektrownia jądrowa, znajdująca się w stanie Illinois, składająca się z jednego reaktora BWR o mocy 1’043 MW, uruchomiona w 1987 r. i posiadająca licencję użytkowania do 2026 r., która ubiegała się w 2002 i otrzymała w 2007 r. pozwolenie Early Site Permit na rozbudowę o drugi blok jądrowy. Decyzja firmy o rozbudowie została jednak porzucona.

Exelon – producent,operator i dystrybutor energii elektrycznej, jednocześnie największy amerykański operator elektrowni jądrowych i trzeci pod względem wytwarzanej energii na świecie.

 

Źródło: Chicago Tribune

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email