POLSKA: reakcja polityków na słowa Premiera – żądamy debaty


Po wypowiedziach premiera Donalda Tuska, wskazującego zainteresowanie polityki rządu głównie energetyką opartą na węglu (rehabilitacja węgla) i gazie łupkowym (solidarność gazowa), niespecjalnie wiele się retoryce politycznej zmieniło natomiast wygląda na to, że uzupełnienie tych wypowiedzi we wtorek 1 kwietnia o zdanie:

Zbyt duże wsparcie z budżetu instalacji wytwarzających energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) doprowadziłoby do wzrostu cen energii i byłoby zabójcze dla polskiej gospodarki.

Spowodowało nie tylko wśród społeczeństwa ale i niespotykane dotychczas wśród polityków w kwestiach strategii energetycznej poruszenie poruszenie i reakcje. Dla nas nie do końca zrozumiałe gdyż premier ma rację, zbyt duże wsparcie, w dłuższej perspektywie zdecydowanie nie służy ani demokratycznej gospodarce ani nawet samej wspieranej technologii. Ale być może oburzenie spowodowało mówienie o zbyt dużym wsparciu w momencie gdy wsparcie dla OZE w naszym to tak na prawdę głównie wsparcie dla współspalania. A być może szalę niedowierzania przepełniły słowa premiera:

rząd, nie spiesząc się z przyjmowaniem ustawy o OZE, „uratował dla polskich rodzin miliardy złotych

Jeszcze tego samego dnia z ust kilku przedstawicieli partii politycznych usłyszeliśmy żądania wybrania ścieżki rozsądku. Nazywając to rozsądkiem nie mamy na myśli bezrefleksyjnego poparcia dla jakiejkolwiek formy energetyki a spójny, logiczny i przejrzysty proces analizy wszystkich wad i zalet oraz co najważniejsze uwieńczony konkretnymi modelami docelowymi, kamieniami milowymi i konsekwencją wdrażania.

Najszybciej i najkonkretniej na wypowiedzi prezesa zareagował Twój Ruch. Janusz Palikot zaproponował premierowi debatę:

Zszokowały mnie słowa premiera, iż ten „nie dał się nabrać” na OZE. Właśnie to, że OZE nie są realizowane, powoduje straty miliardów złotych. […] Proponuję, by odbyła się debata między mną, zwolennikiem odnawialnych źródeł energii, a Donaldem Tuskiem, przeciwnikiem OZE.

 

Tego samego dnia również z ust polityków Polski Razem padło słowo DEBATA:

Apelujemy, by premier stanął do otwartej debaty na temat energetyki z ekspertami i opozycją; warto, by poddał się ocenie.

 

Z kolei szef SLD, Leszek Miller,  również tego samego dnia, zaapelował do rządu o szybkie przyjęcie projektu ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Jego zdaniem, jeśli ustawa o OZE zostanie przyjęta:

 to będziemy mogli stworzyć cały przemysł odnawialnych źródeł energii, nowe miejsca pracy i nowe przedsiębiorstwa.

 

Mamy nadzieję tylko, że te wszystkie wypowiedzi nie mają nic wspólnego z prima apprillis.

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email