POLSKA: PSL zobowiąże ministra gospodarki do rezygnacji z atomu?


W PSL dość gorące rozmowy. Rada Naczelna PSL postanowiła swoją uchwałą zobowiązać wicepremiera Piechocińskiego do odejścia Polski od planów budowy elektrowni jądrowej. Przekonują do tego jedne z ważniejszych postaci ugrupowania PSL bo przewodniczący Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski i szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury.

W projekcie uchwały napisano, że PSL

postanawia przyjąć za postulat programowy rezygnację z projektu budowy polskiej elektrowni atomowej

i postuluje

przekierowanie wszystkich środków finansowych z energetyki atomowej na zwiększone inwestycje w odnawialne źródła energii.

a także postanawia, że

Do wykonania niniejszej uchwały zobowiązuje się ministra gospodarki.
Jako PSL czynimy postulatem programowym dążenie do zwiększenia efektywności energetycznej państwa poprzez realizacje inwestycji w nowoczesne, niskoemisyjne technologie węglowe, gazowe i odnawialne źródła energii oraz całkowitą rezygnację z budowy elektrowni atomowej. […] Bądźmy przykładem dla innych państw europejskich.

Uchwała ma być głosowana podczas kolejnego posiedzenia rady.

Wygląda na to, że kolejna partia zaczyna wyrażać swoje, jeżeli nie niechęć, to przynajmniej daleko posuniętą ostrożność w temacie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Do tej pory dość konsekwentnie przeciwko temu projektowi wypowiadał się Twój Ruch, przewodniczący SLD, Leszek Miller sugerował, że jej nie potrzebujemy i optował za przeprowadzeniem referendum w tej sprawie a PiS w listopadzie 2013 nawet złożył w sprawie referendum wniosek do Sejmu.

Zresztą ta postawa PSL nie dla wszystkich jest zaskakująca. W czerwcu 2011 r. została zgłoszona i przyjęta propozycja Rady Naczelnej PSL za zrewidowaniem zasadności budowy elektrowni jądrowej w Polsce i przeprowadzeniem w tej sprawie ogólnokrajowego referendum. Takie samo było również stanowisko PSL w 2008 r. gdy premier Tusk zapowiedział szybkie rozpoczęcie budowy dwóch elektrowni jądrowych. Sam Janusz Piechociński mówił wtedy:

Jeśli dojdzie do organizacji referendum w sprawie wprowadzenia euro, PSL będzie się domagać dopisania pytania dotyczącego budowy w Polsce elektrowni atomowych

A my również niezmiennie uważamy, że polityczne przeciąganie liny w tak ważnym temacie nie jest dobre ale też uważamy, że poziom świadomości w kwestii energetyki ogólnie warto jest podnieść rzeczową debatą do czego te wszystkie kroki, mamy nadzieję, doprowadzą.

 

Źródło: Forbes

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email