POLSKA: premer Japonii Naoto Kan „zachęcam do mądrych decyzji”


Polskę odwiedził premier Japonii, Naoto Kan, który sprawował swój urząd w trudnych dla Japonii chwilach katastrofy elektrowni jądrowej. Przybył aby podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z energetyką jądrową i odnawialnymi źródłami energii. W zorganizowanej w Sejmie konferencji udział wzięli między innymi wicemarszałek Wanda Nowicka oraz poseł PO, przewodniczący komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych oraz parlamentarnego zespołu ds. energetyki Andrzej Czerwiński.

Kilka cytatów z premiera Japonii, który studiował fizykę, więc miał pewną wiedzę nt. funkcjonowania energii jądrowej.

Żyłem w przeświadczeniu do 11 marca, że japońskie rozwiązania w zakresie technologii jądrowej są na tak wysokim poziomie, że zdarzenie typu Czarnobyl w Japonii nie może się wydarzyć, że nasza technologia jest tak zaawansowana, że zapewnia nam całkowite bezpieczeństwo w tym zakresie. Byłem zatem zwolennikiem wykorzystania energii atomowej. Po Fukushimie, po tym co się stało, swoje stanowisko zmieniłem o 180 stopni.
Żadna technologia nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa przed awarią w elektrowni nuklearnej. Oczywiście trzęsienia ziemi siłami człowieka powstrzymać nie jesteśmy w stanie, natomiast jesteśmy w stanie powstrzymać awarie elektrowni nuklearnej. Tym sposobem powstrzymania awarii w elektrowni atomowej jest wyeliminowanie generacji jądrowej.
W Japonii obecnie bardzo dynamicznie rozwija się energetyka słoneczna, fotowoltaiczna i wiatrowa. Technologie te mogą być zastosowane wszędzie, gdzie świeci słońce, wieje wiatr, zatem mogą być zastosowane też tu w Polsce.
Zachęcam bardzo szeroko państwa do przeprowadzenia w Polsce rzeczowej dyskusji i podejmowania mądrych decyzji.

 

Co usłyszał w odpowiedzi od przewodniczącego komisji ds. energetyki Andrzeja Czerwińskiego z PO:

…mamy decyzję rządu, że w tzw. miksie energetycznym będziemy też korzystać z energii jądrowej w wyznaczonym w planie zakresie

 

Sytuację ratowała trochę wicemarszałek Wanda Nowicka:

Stoimy przed bardzo ważnymi decyzjami – jako Polska – dotyczącymi polityki energetycznej i byłoby bardzo nieroztropne, mówiąc bardzo delikatnie, gdybyśmy doświadczenia Fukushimy nie wzięli bardzo poważnie pod uwagę w naszej polityce energetycznej.

 

Źródło: cire

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email