USA: Google kupuje producenta technologii energii wiatrowej z latawców


Internetowy gigant – firma Google, inwestująca od 2007 roku w OZE i nowatorskie technologie chroniące nasze środowisko, zakupiła firmę Makani Power. To start-up pracujący nad pozyskiwaniem energii z turbin wiatrowych instalowanych na… czymś w rodzaju latawców.

Google zainwestował już dwukrotnie w Makami – w 2006 r.10 mln $ i w 2008 5 mln $ ale najwyraźniej pomysł na tyle gigantowi się spodobał, że bycie częściowym udziałowcem stało się już niewystarczające. Makani stało się częścią tajnej (tak Google lubi o niej mówić) inicjatywy badawczej Google X, która zajmuje się takimi projektami, jak rozszerzona rzeczywistość w okularach (Google Glass), samochód nie potrzebujący kierowcy (Google driveless car) czy internet dostarczany przez balony zlokalizowane w stratosferze (Project Loon).

Głównym pomysłem przyświecającym firmie Makani jest wykorzystanie prądów powietrza na wyższych wysokościach, gdzie nie są zaburzane przez obiekty naziemne dzięki czemu można z nich pozyskać więcej energii. Technologia ta już ma swoją nazwę – Airborne Wind Turbine (Latające Turbiny Wiatrowe), w skrócie AWT. Produkt nad którym pracuje Makani ma dawać możliwość wzbijania się tych latawców na wysokość 250-600 m. Znajdujące się na latawcach generatory o mocy 600 kW będą produkowały energię, która przesyłana będzie na ziemię po uwięzi na której wypuszczane są te dość specyficzne latawce. Cała konstrukcja testowa Wing 7 waży 60 kg i ma rozpiętość skrzydeł 8 m.

Czy będzie to dobry biznes? Dyrektor Generalny firmy Makani, Corwin Hardham, twierdzi, że energia produkowana z tej technologii będzie wytwarzana w cenie 0,03$ za kWh

 

Źródło: Makani

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email