ŚWIAT: +220 GW energii ze słońca do 2018 r.


Najświeższy raport Navigant Research przewiduje, że na świecie do 2018 roku zostanie zainstalowane dodatkowe 220’000 MW rozproszonej, słonecznej energetyki fotowoltaicznej, przełamując jednocześnie barierę parytetu lub zrównania kosztów z innymi, w tym konwencjonalnymi źródłami wytwarzania energii elektrycznej. Najbliżej tego parytetu wydają się być Australia, Brazylia, India, Włochy, Francja i Japonia.

UBS Capital, Royal Dutch Shell, Deutsche Bank i NDP SolarBuzz opublikowały swoje niezależne raporty wskazujące, iż energetyka słoneczna staje się coraz ważniejszym elementem światowego zaopatrzenia w energię. Różnica zdań pomiędzy nimi jest tylko  jak szybko to się dzieje. Niemniej jednak takie wnioski płynące ze strony instytucji finansowych oraz energetycznych są dość szczególną i istotną wskazówką, zwłaszcza w czasach, gdy rankingi innych obszarów energetyki lecą w dół, co przekłada się na dostępność środków na ich finansowanie czyli też  na same warunki finansowania.

220’ooo MW to bardzo duży skok, gdyż jak podaje  European Photovoltaic Industry Association (EPIA), świat osiągnął 100 GW pod koniec 2012 r.

Łącznie zatem możemy spodziewać się w 2018 r. ok. 320’000 MW mocy zainstalowanych w PV, kóre swoją produkcją roczną energii odpowiadałyby 40-50 elektrowniom konwencjonalnym o mocy 1 GW lub inaczej  ok. 70 przeciętnym (zgodnie z danymi IAEA za 2012 r.) reaktorom jądrowym. Jednocześnie te elektrownie solarne zaoszczędziłyby ok. 170 milionów ton CO2 w porównaniu do elektrowni konwencjonalnych.

 

Źródło: solarreviews.com, EPIA


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email