PORTUGALIA: energię wyprodukuje ulica


W portugalskim mieście Covilha dobiega końca budowa ulicy, która wytwarza energię elektryczną, wykorzystując nacisk poruszających się po niej pojazdów i pieszych. Do końca maja br. podobne rozwiązania pojawią się również w innych portugalskich miastach – Guimaraes i Lizbonie.

W Covilha i Guimaraes energia elektryczna wytwarzana będzie na jednym z pasów jezdni oraz na przejściu dla pieszych. Pierwsza nowatorska nawierzchnia, w Covilha, jest już praktycznie gotowa do użytku. Znajduje się ona w pobliżu szpitala miejskiego w Covilha przy alei Alameda Pero, która pokryta została specjalnym tworzywem. Już w maju br. rozpoczną się pierwsze testy. Natomiast w stolicy nawierzchnia taka zostanie umieszczona na jednym z chodników sąsiadującym z największym lizbońskim centrum handlowym Colombo. Testy nawierzchni mają rozpocząć się w tym miesiącu, a energia przez nią generowana będzie zasilać systemy sygnalizacji świetlnej i znaków informacyjnych.

Jak poinformował inżynier z uniwersytetu Beira Interior (UBI) w Covilha, Francisco Duarte,Wynalazek został opracowany przez Francisco Duarte i innego portugalskiego naukowca z UBI, Felipe Casimiro, w ramach projektu o nazwie Waynergy. Na jesieni 2011 r. obaj konstruktorzy po raz pierwszy zaprezentowali wykładzinę, która generuje energię elektryczną, gdy przechodzą po niej ludzie. Od tego czasu ich wynalazek przeszedł dodatkowe testy i został udoskonalony.
Jak powiedział Francisco Duarte:

W kilku miejscach na świecie testowano już podobne rozwiązania, lecz w porównaniu z nimi nasza nawierzchnia wytwarza aż trzy razy więcej energii elektrycznej. […] Zaplanowane na tegoroczną wiosnę testy w Covilha, Guimaraes i Lizbonie są decydującą fazą testów. Ich sukces oznaczać będzie rozpoczęcie kolejnego etapu – wprowadzenia wynalazku do sprzedaży. Mamy nadzieję, że na krajowy rynek trafi on jeszcze w tym roku.

Wydaje nam się, że ktoś na ten pomysł już wpadł kiedyś – w 1982 r. ;)

Źródło: cire, gramwzielone.pl


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email