POLSKA: w Gołczycy nie chcą wiatraków i będzie to uszanowane


W referendum mieszkańcy gminy Gołczyca odpowiadali na pytanie, czy są za budową farm wiatrowych na terenie ich gminy. W sumie zagłosowało blisko 1,8 tys. osób (34,7 %), z czego 986 (~54,7 %) opowiedziało się PRZECIW, a 781 (~43,4%) ZA.

Jak poinformował PAP w poniedziałek wójt gminy Gołcza Lesław Blacha, wynik oznacza, że rada gminy odstąpi od prac nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, które umożliwiłyby budowę farm wiatrowych. Według wójta plany wybudowania farmy wiatrowej w małopolskiej gminie miała austriacka firma Finadvice. Chciała ona postawić tam do 24 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,5-3 MW.

Najważniejsze, że była frekwencja i referendum się udało. Osobiście trochę żałuję, że nie skorzystamy z szansy, jaką jest energetyka wiatrowa, ale taka była wola większości głosujących
– powiedział wójt.

Rada gminy zdecydowała o przeprowadzeniu referendum w wyniku protestu części mieszkańców ws. planów budowy farmy wiatrowej.

Były organizowane spotkania z inwestorem i naukowcami badającymi wpływ farm wiatrowych na zdrowie ludzi, jednak nie rozwiały one wątpliwości przeciwników tego przedsięwzięcia. Uznaliśmy więc, że jedyną formą rozstrzygnięcia tej sprawy będzie referendum
– powiedział wójt.Referendum w Gołczy było pierwszym głosowaniem mieszkańców ws. farm wiatrowych w Małopolsce, ale podobne inicjatywy odbywały się już w innych gminach w kraju.Uważamy, że to bardzo słusznie, że głos mieszkańców jest brany pod uwagę a ich wybory są szanowane. Na tym polega demokracja.

Źródło: CIRE

Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email