POLSKA: szczecińska firma będzie produkować fundamenty morskich elektrowni wiatrowych


Na terenie szczecińskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec powstanie fabryka produkująca fundamenty morskich wież wiatrowych, na których montowane będą maszty i turbiny wiatrowe. W nowej fabryce planowana jest produkcja konstrukcji stalowych, stanowiących elementy fundamentów morskich wież wiatrowych (rocznie ok. 90 tzw. fundamentów kratownicowych o wymiarach 32 m x 32 m x 70 m i wadze ok. 1000 ton). Produkcja prowadzona będzie w nowo wybudowanych obiektach – hali produkcyjnej o pow. 29760 m2 oraz malarni o pow. 4200 m2, które powstaną na terenie kupionym przez spółkę od Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. Zezwolenie otrzymała spółka Bilfinger Crist Offshore, która zainwestuje na terenie podstrefy minimum 326 mln zł.  W pierwszym etapie inwestycji Spółka zobowiązana jest do utworzenia 462 nowych miejsc pracy, w tym również w dziedzinie badań i rozwoju.

Wartością projektu jest jego międzynarodowy charakter, nowoczesna branża oraz wykorzystanie intelektualnego i materialnego potencjału szczecińskiego środowiska stoczniowego.

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat rynek będzie potrzebował nawet 5,5 tysiąca tego typu fundamentów. Szczecińska fabryka ze względu na dobrą lokalizację, najnowocześniejsze technologie oraz wykwalifikowane kadry, w znacznej części wywodzące się ze szczecińskiego przemysłu stoczniowego, zamierza odegrać istotną rolę w rywalizacji o obiecujący rynek wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla sektora energetyki morskiej.

Zakończenie prac planowane jest na 31 grudnia 2015 roku.

 

Źródło: WNP

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email