POLSKA: Cegielski – patent na bioelektrownię w technologii Saree


W Kostrzynie nad Odrą firma H.Cegielski-Poznań buduje pierwszą w Polsce bioelektrownię w technologii Sarré. Jej zastosowanie to szansa m.in. na pozbycie się przez samorządy uciążliwych odpadów komunalnych.

Rozwiązaniem tych problemów może być polska technologia Sarré, na której stosowanie wyłączną licencję ma H.Cegielski-Poznań. Umożliwia ona przetwarzanie niemal wszystkich rodzajów odpadów organicznych, zarówno komunalnych, jak i przemysłowych na wodór lub gaz wodny. Obróbka odpadów organicznych przebiega w trzech etapach:
  • odsianie odpadów mineralnych oraz częściowe suszenie,
  • odgazowywanie odpadów, (substancje organiczne są rozkładane na takie związki jak: dwutlenek i tlenek węgla, wodór, węglowodory, wodę oraz węgiel nieorganiczny),
  • węgiel poddawany jest działaniu tlenu i pary wodnej, tak, aby uzyskać gaz wodny lub w razie potrzeby czysty wodór.
Gaz będący wynikiem tego procesu może napędzać silnik spalinowy. Proces produkcji gazu jest zupełnie bezemisyjny (proces zamknięty), a spaliny silnikowe charakteryzują się parametrami porównywalnymi do gazu naturalnego.
Bioelektrownia w Kostrzynie nad Odrą, której wybudowanie kosztować będzie 160 mln zł, uruchomiona zostanie w pierwszej połowie 2015 roku. Instalacja będzie przetwarzała około 70 tys. ton biomasy drzewnej w energię elektryczną o mocy do 9 MW (17,8 mln zł/MW) i energię cieplną w ilości ponad 300 tys. GJ rocznie. Dzięki wysokiej wydajności zwróci się już po czwartym roku eksploatacji.

W przypadku zastosowania technologii Sarré do przetwarzania odpadów komunalnych efektywność ekonomiczna ze wskaźnikiem zwrotu z inwestycji sięgającym 25 proc. to nie jedyny atut (choć w porównaniu ze spalarniami tradycyjnymi – rusztowymi wymagającymi dotacji może być rozstrzygający).Kolejne zalety to 99 proc. odzysk metali (o którym w tradycyjnych spalarniach nie ma mowy), nieznaczna ilość odpadów – od 1,5 do 4 proc. podczas, gdy w spalarniach tradycyjnych jest ich około 20 proc. Instalacje w technologii Sarré nie produkują odpadów niebezpiecznych, które to są dużym problemem w przypadku spalarni tradycyjnych produkujących żużel.

 

Źródło: cire

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email