POLSKA: 200’000 miejsc pracy w energetyce odnawialnej


Minister rolnictwa Stanisław Kalemba przewiduje, że do 2035 roku może powstać nawet 200 tys. miejsc pracy związanych z energetyką odnawialną. Jego resort pracuje nad projektem edukacyjnym dla uczniów szkół rolniczych, przygotowujący ich do pracy przy biogazowniach.

Pracujemy nad programem dotyczącym przygotowania uczniów do pracy przy instalacjach biogazowych. Chcemy wprowadzić go przede wszystkim w tych szkołach rolniczych, gdzie są gospodarstwa pozwalające na zainwestowanie w biogazownie
– powiedział Newserii minister Kalemba.

Do realizacji tego celu ma być przygotowana baza dydaktyczna zarówno do teoretycznego, jak i praktycznego kształcenia młodzieży w szkołach rolniczych w zawodzie technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. W około 20 szkołach rolniczych całej Polski (minimum po jednej w każdym województwie) zostanie utworzone odpowiednie zaplecze dydaktyczne w postaci mikro- lub małych instalacji OZE, wykorzystujących energię m.in.: z biomasy, wiatru, słońca, wody i płytkiej geotermii (pompy ciepła).

Jesteśmy w stanie wdrożyć ten program w naszych szkołach
– przekonuje minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Resort uzyskał już akceptację szefa ministerstwa gospodarki i edukacji narodowej do kształcenia w tym zawodzie w zespołach szkół rolniczych.

Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju Andrzej Kassenberg chwali pomysł resortu rolnictwa i podkreśla wagę dostosowania szkolnictwa do wymogów rynku oraz kształcenia uczniów pod tym kątem. Również w jego ocenie, rozwój sektorów związanych z energetyką odnawialną i energooszczędnością w Polsce może przynieść do 2035 roku kilkaset tysięcy miejsc pracy.

Będą to lokalne miejsca pracy, głównie przy produkcji, instalowaniu urządzeń i ich konserwacji.
To daje szansę zwłaszcza młodym ludziom, którzy nie będą zmuszeni do emigracji do dużych miast czy za granicę, bo będą mogli zatrudnić się w swojej rodzinnej miejscowości
– dodał Kassenberg.

Przypomina przy tym, że podstawy prawne do utworzenia zawodu instalatora urządzeń energetyki odnawialnej daje projekt ustawy o OZE. W zeszłym tygodniu minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział, że ten dokument w najbliższym czasie trafi do Sejmu.

Źródło: Cire

Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email