NIEMCY: coś z niczego w oczyszczalni ścieków


„Perpetuum mobile” to może zbyt dużo powiedziane i nie do końca zgodne z definicją tegoż. Właściwie będąc dokładnym, to wcale nie zgodne. Ale skoro do tej pory to, co było nieprzydatnym odpadem a wręcz kłopotem utylizacyjnym staje się źródłem energii, to z pewnością zasługuje na jakieś zacne miejsce w dziejach rozwoju ludzkości. W każdym razie na pewno jest to coś z niczego.

Mowa jest o produkcji jednego z bardziej pożądanych dóbr ówczesnego świata – energii elektrycznej, tym rezem z gazów pochodzących z oczyszczania ścieków. Pomysł wcale nie nowy ale dopiero w ostatnich czasach nabierający rozpędu. I to niestety też nie we wszystkich krajach. Tzn. właściwie wszystkie przyznają, że to technologia rewolucyjna, chociażby żeby nie wyjść na zacofanego gbura ale tylko niektóre Państwa faktycznie coś znaczącego w tym względzie robią.

Tym razem mowa o Niemczech, które w 2012 roku wyprodukowały 1’253 GWh energii elektrycznej z gazów pochodzących z oczyszczalni ścieków. To ilość, która może zasilić przez rok 350 tysięcy gospodarstw domowych. Czyli prawie milionowe miasto zasilane wyłącznie energią z…. niczego. A przynajmniej niczego jakoś mocno przydatnego. A przynajmniej do tej pory.
W porównaniu z 2011 rokiem oznacza to wzrost o 3,6%, jak informuje niemiecki Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). Potencjał do rozwoju w Niemczech jest nadal spory bo działa tam ok. 10 tys. oczyszczalni ścieków  a tylko w około 1200 z nich uzyskuje biogaz. Polska również podąża tą ścieżką tylko… jakby z trochę mniejszym rozmachem. My takich oczyszczalni z możliwością produkcji energii elektrycznej mamy jakieś 75. Z ponad 4,3 tys. wszystkich polskich oczyszczalni. Wśród składowisk procentowo jest trochę lepiej ale to też nadal ok. 90 sztuk przystosowanych do produkcji prądu i ciepła z biogazu ze 170 mających instalację odgazowywania. Natomiast wszystkich profesjonalnych składowisk posiadamy w kraju 800 szt. Z pewnością dołączymy jako kraj do tego trendu wcześniej czy później jednak my wolelibyśmy aby to się wydarzyło raczej wcześniej.

 

Źródło: WNP


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email