Fitch Ratings: Polska powinna postawić na OZE, EC gaz i sieci dystrybucyjne


Ograniczenie inwestycji w nowe elektrownie węglowe i gazowe oraz zwiększenie inwestycji w sieci dystrybucyjne, OZE oraz elektrociepłownie gazowe – to scenariusz dla polskiej energetyki jaki przewiduje agencja ratingowa Fitch Ratings.

Agencja uważa, że ze względu na gorsze perspektywy dla konwencjonalnych źródeł wytwórczych, polskie koncerny energetyczne zmienią swoje długoterminowe plany inwestycyjne.

Agencja uważa, że polskie grupy energetyczne mogą przenieść część planowanych nakładów inwestycyjnych z sektora konwencjonalnego wytwarzania energii do sektorów dystrybucji energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii, które wiążą się z niższym ryzykiem. Wskazuje, że nowym czynnikiem ryzyka dla dużych projektów inwestycyjnych są trudności finansowe niektórych przedsiębiorstw budowlanych biorących udział w przetargach na budowę nowych bloków. Agencja podkreśla, że warunki w polskim sektorze budowlanym pogorszyły się znacznie w ciągu ostatnich miesięcy. Przypomina, że we wrześniu 2012 r. Energa zawiesiła projekt budowy nowego bloku 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka z powodu trudności w uzyskaniu finansowania. Kilka innych dużych projektów jest opóźnionych, w tym dwa nowe bloki po ok. 900 MW w Elektrowni Opole oraz blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III.

Agencja powołuje się na przykład grupy Energa, gdzie część z ok. 6 mld zł, które miało być przeznaczone na nowy blok w Elektrowni Ostrołęka, zostanie wydane w innych obszarach, takich jak rozbudowa sieci dystrybucyjnych, elektrownie gazowe i odnawialne źródeł energii.

Uważa, że przeniesienie nakładów inwestycyjnych z dużych projektów w sektorze wytwarzania do sektora dystrybucji i OZE powinno skutkować niższym ryzykiem ze względu na wyższy udział przychodów z działalności regulowanej, lub quasi regulowanej, do EBITDA.

Źródło: Fitch Ratings


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email