EUROPA: KE – koszt energii z paneli fotowoltaicznych już na poziomie 2020 r.


Odnawialne źródła energii (OZE) dają bezpieczeństwo, bo nie wymagają importu surowców, ich wpływ na wzrost cen energii elektrycznej jest minimalny

– mówi Generalna Dyrekcja ds. Energii (DGE) Komisji Europejskiej.

Jak mówiła dziennikarzom we wtorek w Brukseli dyrektor ds. OZE, badań i efektywności energetycznej DGE Marie Donnelly, wzrost cen energii w UE w ostatnich latach nie był spowodowany rosnącym udziałem dotowanych źródeł odnawialnych.
OZE dają tylko 12 proc. końcowej energii, a niektóre ich rodzaje, jak hydroenergetyka, nie dostają przecież żadnego wsparcia. Większość energii powstaje z paliw kopalnych, których ceny ostatnio wzrastały, a to nie Europa wyznacza te ceny.
Zwróciła też uwagę, że na ceny energii ma też wpływ poziom jej opodatkowania, a to już suwerenna decyzja poszczególnych państw.
Oceniamy wkład OZE w podwyżki na 2-3 proc.
– stwierdziła Donelly.

Przedstawiciele DGE zwracali też uwagę, że OZE bardzo szybko tanieją, koszt energii z paneli fotowoltaicznych jest już na tym poziomie, jaki KE kilka lat temu przewidywała na 2020 r., a koszty lądowej energetyki wiatrowej spadają rocznie o 20 proc.

W ostatnich latach w UE rośnie jednak produkcja energii z węgla, od którego Unia chce stopniowo odchodzić.

Powodem są niskie ceny gazu z łupków w Ameryce. Węgiel staje się tam niekonkurencyjny i jest sprzedawany do Europy, obniża to ceny. A EU importuje połowę zużywanego węgla

– zauważyła Maria Donelly.

Źródło: WNP

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email