DANIA: elektrownie szczytowo pompowe po tuningu


Elektrownie szczytowo pompowe – ich idea znana jest od lat 90 XIX wieku. Przeznaczone są do gromadzenia pobranej energii elektrycznej, a następnie oddawania jej do sieci. W porze niskiego zapotrzebowania na moc, nadmiar energii elektrycznej w systemie zostaje wykorzystany do pompowania wody do górnego zbiornika, zaś w strefie zwiększonego popytu woda zostaje wypuszczona z górnego do dolnego zbiornika i przepływając przez turbinę, generuje moc elektryczną. Odwracalne turbozespoły działają więc raz jako silnik-pompa, następnie zaś jako turbina-generator. Większość tych siłowni wykorzystuje dwa naturalne lub sztuczne zbiorniki wodne, rzadziej podziemne jaskinie.

Główny cel i zaleta tych elektrowni polega na wyrównywaniu bilansu mocy w systemie elektroenergetycznym. Jest więc to ciekawy pomysł usprawnienia nadchodzącej ery produkcji energii z odnawialnych źródeł, których przynajmniej w przypadku energii wiatrowej i solarnej, wadą darmowego paliwa jest dostęp do niego skorelowany raczej z możliwościami, jakie daje natura a nie z aktualnymi potrzebami energetyki.

Tymczasem w Belgii ogłoszono oficjalnie plany skonstruowania sztucznej wyspy na potrzeby akumulowania energii. Projekt wyspy wpisuje się belgijski plan odejścia od energetyki jądrowej do 2025 r., która w 2011 r. stanowiła ponad połowę produkowanej energii tego kraju.

Green Power Island 4
Green Power Island 8

Ta 3 kilometrowa wyspa, według pomysłu z 209 r. duńskiego biura architektonicznego Gottlieb Paludan, usytuowana 3 km od wybrzeża West Flanders i w kształcie podkowy, będzie używała systemu wodnego do przechowywania nadmiaru energii wiatru celem możliwości zaspokojenia popytu w godzinach, kiedy wiatr nie wieje. Ten akumulator ma działać ze sprawnością porównywalną do tradycyjnych elektrowni szczytowo-pompowych 75% (tyle będzie mógł oddać z przekazanej mu energii). Główna różnica w stosunku do standardowych elektrowni szczytowo pompowych, jakie między innymi mamy w Polsce, polega na tym, że w przypadku wyspy potrzeba wybudować tylko jeden zbiornik zamiast dwóch.

Green Power Island scenario

Projekt ma pomóc Belgii w podniesieniu wykorzystania energii wiatrowej z obecnych 1,2 GW do czterech razy tylu w 2020 r.

Największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa położona nad jeziorem Żarnowieckim (1983 r.). W początkowych planach miała współpracować z elektrownią jądrową. Jej moc wynosi 800/716MW. Górny, sztuczny zbiornik na szczycie wzgórza morenowego o pojemności prawie 14 mln metrów sześciennych i powierzchni 135 hektarów (bardziej obrazowo – 130 boisk piłkarskich) znajduje się 100 metrów powyżej Jeziora Żarnowieckiego, do którego spuszczana jest woda 4 rurami (średnicy pozwalającej na wjazd autobusu).

Wydaje się, że w sam raz pasowałaby do planu umieszczenia akurat w jej okolicach morskiej farmy wiatrowej.

 

Źródło: Gottlieb PaludanREW


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email