BRAZYLIA: Stadion Narodowy zasilany słońcem


Brazylia kończy przygotowania do Mistrzostw Świata w piłce nożnej „Brazylia 2014”. Tak, jak jeszcze niedawno Polska, a przedtem każdy z krajów gospodarzy, również Brazylia przygotowuje na to wydarzenie infrastrukturę w tym oczywiście też buduje nowoczesne stadiony. Jednak ich projektanci Stadionu Narodowego „Estádio Mané Garrincha” poszli w odrobinę inną stronę niż nasi krajowi.

Pod koniec maja miało miejsce otwarcie jednego z kilku (co najmniej siedmiu) brazylijskich stadionów, które zasilane będą energią słoneczną. Zyskał już przydomek Eco-Arena. Oprócz wykorzystania energii odnawialnej, pozostałe elementy po wyburzeniu starych konstrukcji zostały użyte ponownie. Stal została przetopiona a gruz użyty na fundamenty. Również inne elementy jego infrastruktury są bardzo ekologiczne i nowoczesne. Użyte materiały zostały dobrane tak aby opady deszczu pozwalały zmyć z ich powierzchni kurz bez potrzeby stosowania jakichkolwiek dodatkowych środków. Woda deszczowa jest gromadzona w pięciu zbiornikach, gdzie jest filtrowana i przygotowywana do jej użycia we wszystkich toaletach stadionu. Natomiast wspomniane panele słoneczne, umiejscowione na dachu budowli, będą posiadały moc 2.2 – 2.5 MWe (w zalezności od źródła informacji), co zapewnić ma połowę potrzeb elektrycznych stadionu.

Stadion będzie gospodarzem meczu otwarcia tegorocznego Pucharu Konfederacji – Brazylia 2013, w którym to meczu, 15 czerwca, zagra Brazylia z Japonią.

Drugi z takich „słonecznych” stadionów to „Maracanã”w Rio de Janeiro. A pierwszym brazylijskim (istniejący obiekt doposażony w panele słoneczne) był „Mineirão-Belo Horizonte” (stadion ze zdjęcia nagłówka tego artykułu).

Stadiony będą dawały nie tylko wymierne oszczędności ale również mają służyć milionom fanów piłki nożnej jako przykłady korzyści jakie daje energetyka słoneczna.

To jednak, wbrew pozorom, nie są pierwsze na świecie obiekty sportowe zasilane słońcem. Pierwszy niemiecki „słoneczny” stadion „Dreisamstadion” we Freiburgu był wybudowany w 1993 r. Obecnie nazywa się „Mage Solar Stadium”.

Natomiast jeden z największych znajduje się na Tajwanie, w miejscowości Kaohsiung i znany jest jako „Smok”.

Zbudowany został w 2009 r. i wyposażony w strukturę zawierającą 8’844 panele fotowoltaiczne, generujace 1.14 mln kWh rocznie, co stanowi więcej energii elektrycznej niż potrzeba na zasilenie jego 3’300 lamp i dwóch olbrzymich telebimów, jednocześnie przyczyniając się do zaoszczędzenia 660 ton CO2 kazdego roku.

Tajwan Dragon Stadion

Jeszcze innym przykładem obiektu sportowego zasilanego słońcem jest tor wyścigowy NASCAR Pocono w Pensylwanii (USA). Zasilany jest zbudowaną w 2010 r. farmą słoneczną o mocy 3 MWe.

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email