WLK. BRYTANIA: znowu dwa kroki dalej od energetyki jądrowej


Angielska spółka energetyczna Centrica ogłosiła wycofanie się ze wszystkich projektów nowych budów energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii.

W 2009 r. Centrica nabyła pakiet 20% akcji w budowie bloków jądrowych Hinkley Point i Sizewell oraz 20% udziałów od EDF Energy w 8 działających już elektrowniach w Wielkiej Brytanii.

Prezes firmy Sam Laidlaw skarżył się, że

Od czasów pierwszej inwestycji, przewidywane koszty nowych projektów jądrowych wzrosły a czas budowy wydłużył się o wiele lat.

Po wcześniejszym wycofaniu się z projektów energetyki jądrowej niemieckich firm RWE i E.ON a także włoskiej Iberdroli i Francuskiego GDF-Suez, teraz EDF Energy pozostaje osamotniony na angielskim placu potencjalnych inwestorów atomowych.

W zeszłym roku z projektu energetyki jądrowej we Francji wycofała się również spółka energetyczna Enel.

Najprawdopodobniej EDF zmuszony jest do negocjacji z chińską spółką CGNPC, która mogła by być zainteresowana przejęciem udziałów Centriki.

Drugim ciosem dla brytyjskiego rządu w zakresie planów energetyki jądrowej była decyzja radnych Cumbrii, jedynego hrabstwa angielskiego, które rozważało wybudowanie na swoim terenie składowiska dla odpadów radioaktywnych. Przewagą głosów 7 do 3, kilka dni temu, na początku lutego 2013 r., przegłosowała ona ostatecznie wycofanie się z projektu. Cumbria była ostatnim z kilku potencjalnych miejsc powstania składowiska, którego koszt szacuje się na 12 mld funtów.

 

Źródło: Centrica, UPI


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email