WLK. BRYTANIA: rząd udzieli gwarancji na budowę elektrowni jądrowej


Minister skarbu Wielkiej Brytanii, Danny Alexander, ogłosił, że rząd brytyjski udzieli gwarancji na pożyczkę w wysokości 10 mld £ (~12 mld €) na budowę pierwszej od prawie 20 lat elektrowni jądrowej – Hinkley Point C, którą ma wybudować EDF.

EDF wskazała, że potrzebuje ustalenia ceny za energię z elektrowni jądrowych w wysokości 95 £/MWh. Wsparcie dla odnawialnych źródeł energii ma wynieść 95-150 £/MWh (na najbliższe 2-5 lat w zależności od technologii) natomiast na razie nie ma mowy o planowaniu dla niej wsparcia w postaci gwarancji rządowych dla pożyczek na ich budowę.

Gwarancje rządowe są kluczowym elementem dla zmniejszenia ryzyka, jakie poniesie EDF przy budowie i finansowaniu elektrowni Hinkley Point C. Gwarancje stanowią zabezpieczenie dla banków i obniżają koszty obsługi długu. Pozwoli to firmie EDF uzyskać finansowanie na warunkach zbliżonych do oprocentowania płaconego przez rząd. Jak oświadczył minister energetyki Ed Davey, EDF będzie płacić stawki komercyjne za gwarancje rządowe. Gwarancje nie stanowią więc subsydiowania energetyki jądrowej, bo mogą je uzyskać także inne projekty energetyczne.

Wielka Brytania nie budowała elektrowni jądrowych od 1995 roku. Ze względu na grożący jej niedobór mocy gdyż ze względu na wiek, do końca tej dekady pozostanie jej jedynie 3 z 9 pracujących obecnie elektrowni jądrowych. Obecnie Wielka Brytania szacuje, że potrzeba 110 miliardów £ na inwestycje w nowe elektrownie i sieć przesyłową.

 

Źródło: Bloomberg


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email