WLK. BRYTANIA: EdF redukuje nakłady na energetykę jądrową


Francuski koncern EdF, jedyny w obecnej chwili blisko zaangażowany w energetykę jądrową w Wielkiej Brytanii,  zdecydował o zawieszeniu części prac nad projektem. Francuska spółka zamierza również ograniczyć zatrudnienie w ramach prac przygotowawczych do budowy nowych bloków w ramach projektu Hinkley Point C. Koncern chce w ten sposób zmniejszyć koszty projektu w oczekiwaniu na efekt trwających negocjacji z brytyjskim rządem. Jak podaje Bloomberg, EdF wydało do tej pory na ten projekt 480 mln €.

Drugą firmą, która w Wielkiej Brytanii prowadzi projekt związany z energetyką jądrową jest forma Hitachi, która przejęła projekt Horizon po wycofaniu się z niego spółek E.ON i RWE. W odróżnieniu od EdF nie posiada jednak ona ani pozwolenia na budowę ani licencji lokalizacyjnej ani nawet zatwierdzenia typu dla planowanych przez nich reaktorów. Jednak ta spółka zaczyna rozważać wycofanie się z projektu. Hitachi na sam zakup projektu Horizon wydało ok. 600 mln € (~700 mln £).

Termin zamknięcia rozmów był już kilkakrotnie przesuwany i wciąż nie jest przesądzone czy uda się wynegocjować porozumienie. Przypomnijmy, że rozbieżności pomiędzy stanowiskiem rządu w Londynie a EdF są na poziomie 50 GBP vs. 100GBP oraz 20 lat gwarancji cen vs. 40 lat.

Dodatkowo same negocjacje spotykają się z mieszanym odbiorem w Wielkiej Brytanii. Wielu ekspertów i parlamentarzystów zarzuca rządowi niewystarczającą transparentność rozmów, które wpłyną istotnie na ceny energii dla odbiorców w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat. Gotowość do zbadania przebiegu negocjacji oraz ewentualnego porozumienia zadeklarował w ostatnich dniach brytyjski National Audit Office.

Więcej informacji:
Źródło: Opracowanie własne, Bloomberg

Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email