USA: start budowy nowego reaktora elektrowni jądrowej Vogtle


Rozpoczęto wylewanie betonu na budowie nowego reaktora elektrowni jądrowej Alvin W. Vogtle (Burke County, w pobliżu Waynesboro, Georgia) Vogtle-3. W zatwierdzonych planach jest również budowa bloku Vogtle 4.

Każdy z tych bloków ma być wyposażony w reaktor AP-1000 o mocy 1117 MWe produkcji amerykańskiego koncernu Westinghouse. Planowany koszt budowy obu bloków (wraz z kosztami finansowymi ale bez kosztów rozbiórki) szacowany był początkowo na 14 mld $ (10,72 mld €) a termin ukończenia budowy Vogtle-3 na luty 2016 r.

Pod koniec 2012 r., według analizy audytora na daną chwilę, „koszt obu reaktorów może wzrosnąć o 900 mln$ a termin realizacji być przekroczonym o 15 miesięcy” czyli przesunąć się na lipiec 2017 r.

Zgodnie z powyższą analizą, szacowane na dzień dzisiejszy koszty budowy wynoszą 14,9 mld $ (11,4 mld €) = 6,7 (5,2 mln €) za 1MWe mocy zainstalowanej netto.

Część z kosztów inwestycji (6,1 mld $)  jest finansowana przez odbiorców końcowych jako opłata zawarta w ich miesięcznych rachunkach za energię, oraz w wysokości 8,33 mld $ gwarancji rządowych.

Projekt oficjalnie rozpoczął się 12 sierpnia 2006 r. wystąpieniem operatora do regulatora o przyznanie wstępnej zgody lokalizacyjnej (ESP – Early site Permit). W sierpniu 2009 r. NRC przyznało ESP oraz autoryzowało możliwość rozpoczęcie prac wstępnych (LWA – Limited Work Authorization) i prace to zostały zainicjowane. Budowa związana z częścią jądrową miała się rozpocząć w 2012 r. ale nastąpiły opóźnienia, między innymi związane ze zbrojeniami płyty fundamentowej.


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email