USA: radioaktywny wyciek w EJ San Onofre


1 llutego 2012 r.,  w amerykańskiej elektrowni jądrowej San Onofre miał miejsce wyciek niewielkiej ilości radioaktywnego gazu.

Jak podał przedstawiciel elektrowni „poziom mierzonej radiacji jest znikomy” ale elektrownia została zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Wyciek miał miejsce w generatorze pary reaktora #3. System ten był wymieniany w 2010 r.

Również w 2012 roku, w grudniu w elektrowni zrobiono zdjęcie, które obiegło właśnie cały świat.

USA elektrownia jądrowa San Onufre na tasme

 

Jak pisze na swoim blogu Energia Synergia:

Amerykańskie media ujawniły zdjęcie, na którym widać, że wyciek w jednej z instalacji w elektrowni jądrowej San Onofre w USA, był zatykany folią, taśmą samoprzylepną i miotłą. Operator elektrowni – firma Southern California Edison – potwierdziła, że zdjęcie zostało rzeczywiście zrobione na terenie obiektu w jednostce numer 3, gdzie w styczniu 2012 r. doszło do radioaktywnego wycieku.
Obecnie elektrownia pozostaje wyłączona, ale niedługo włączona ma zostać jednostka numer dwa. Przedstawiciele amerykańskiej Jądrowej Komisji Regulacyjnej (Nuclear Regulatory Commission) ogłosiły, że zdjęcie przedstawia wyciek słonej wody i nie stanowi ona zagrożenia dla ludności. Wewnętrzne źródła twierdzą jednak, że w elektrowni wiele części rdzewieje. Obsługa elektrowni wielokrotnie donosiła o przypadkach korozji i wadliwego sprzętu, wysłała także list do kierownictwa informując o tym, że obiekt „ma poważny problem z korozją„.

Rzeczniczka prasowa firmy poinformowała, że woda ze zdjęcia nie była radioaktywna.

 

Źródło: EnergiaSynergia, ABC News


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email