USA: Małe Modułowe Reaktory jako ekonomiczna alternatywa?


Małe Modułowe Reaktory (SMR – Small Modular Reactors) oprócz mniejszej mocy od dużych reaktorów odróżnia umieszczenie wszystkich ważnych elementów w jednym zbiorniku, który w całości może być dostarczony na miejsce budowy.

Budowa nowej siłowni jądrowej wymaga kapitału początkowego rzędu kilkunastu miliardów dolarów i SMR ma być częściowo receptą na ten problem.

Zamiast dużego bloku za 7 mld dol., my zaoferujemy źródło za 2-3 mld

– mówił PAP Jose Reyes z NuScale. Jak dodał

obecnie bardzo orientacyjna prognoza kosztu projektu jego firmy to ok. 5 tys. dol. za kW, czyli ok. 225 mln za reaktor o mocy 45 MW. 

Liczne symulacje wskazują, że główną przyczyną wyższej ceny jednostki mocy w przypadku SMR są przede wszystkim koszty pozyskania kapitału, które okazują się zbliżone dla dużych i małych inwestycji. Największy potencjał obniżenia ogólnych kosztów SMR upatruje się w produkcji seryjnej

Departament energii (DoE) przyznał już ponad 450 mln dol. projektowi mPower, którego prototyp powstanie w stanie Tennessee. „Rządowi USA chodzi przede wszystkim o to, by dotrzymać harmonogramu, żeby rozpocząć budowę prototypu w 2017 r. i w 2021 r. reaktor już działał” – podkreślił Mowry. Zaznaczył jednak, że pomoc rządowa ostatecznie powinna stanowić ok. 20 proc. wszystkich nakładów, resztę wyłożą prywatni inwestorzy. Pojedynczy mPower ma mieć moc 180 MW, ale podstawowa konfiguracja zakłada działanie obok siebie dwóch bloków.

Jeszcze w tym roku DoE ma rozdysponować kolejną transzę prawie pół mld dol. pomocy dla innego projektu SMR. O fundusze ubiegają się koncern Westinghouse oraz firma NuScale i niewykluczone, że pieniądze dostaną obydwa projekty.

Prototyp swojego SMR o mocy 225 MW Westinghouse planuje wybudować wspólnie z koncernem Ameren w stanie Missouri. NuScale z kolei pracuje nad reaktorem o mocy jedynie 45 MW, ale z możliwością umieszczenia obok siebie do 12 takich źródeł.

Budowa nowej siłowni jądrowej wymaga kapitału początkowego rzędu kilkunastu miliardów dolarów i SMR ma być częściowo receptą na ten problem. „Zamiast dużego bloku za 7 mld dol., my zaoferujemy źródło za 2-3 mld” – mówił PAP Jose Reyes z NuScale. Jak dodał, obecnie bardzo orientacyjna prognoza kosztu projektu jego firmy to ok. 5 tys. dol. za kW, czyli ok. 225 mln za reaktor o mocy 45 MW.

Kilka miesięcy temu prezes PGE, Krzysztof Kilian, wskazał na SMR jako technologię, która być może powinna Polskę zainteresować.
Źródło: GW


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email