USA: kolejna elektrownia jądrowa zamknięta zanim się zamortyzowała


7 czerwca, pomimo zainwestowania ponad 500 mln $ w naprawę i usprawnienia, została podjęta w Stanach Zjednoczonych decyzja o zamknięciu pozostałych dwóch reaktorów elektrowni jądrowej San Onofre. Te 30 letnie bloki zostały zatrzymane w styczniu 2012 r., na 9 lat przed wygaśnięciem ich licencji, z powodu wycieku radioaktywnego oraz wykrycia ponad standardowego zużycia rurociągów transportujących ciepło z reaktora do turbin generatorów.

Jak powiedział Ted Craver, Dyrektor Generalny właściciela i operatora elektrowni, firmy Southern California Edison, w te dwa reaktory elektrowni jądrowej zostało wpompowane 2.1 mld $, z czego elektrowni udało się wypracować ok. 1.3 mls $ przychodu do czasu jej zamknięcia w styczniu 2012 r. W ciągu 16 miesięcy przygotowań do restartu firma wydawała co miesiąc kolejnych 30 mln $.

Nie ma sensu uruchamiać ponownie San Onofre. Kupowanie energii na rynku stało się tańszą alternatywą

Firma Edison na dzień dzisiejszy szacuje, że udziałowcy poniosą straty w wysokości 300-450 mln $ i zastrzega, że dalsze odpisy są brane pod uwagę. Dodatkowo zebrany fundusz dekantomizacyjny jest o 300 mln $ za niski. Spółka ma nadzieję odzyskać część tych kwot od producenta Mitsubishi Heavy Industries Ltd. (139 mln $) oraz jej ubezpieczyciela (234 mln $).

Edison natomiast, zgodnie z wcześniejszymi orzeczeniami, powinien zwrócić swoim klientom kwoty na naprawę, w wysokości 529 mln $ pobrane do czasu zatrzymania elektrowni lub 813 mln $ pobrane za na zarządzanie podczas gdy elektrownia nie produkowała energii elektrycznej.

To raczej wyjątkowo kiepski rok dla amerykańskiej energetyki jądrowej. W pięć miesięcy zostały zamknięte 3 elektrownie (4 reaktory). Oprócz wspominanej tu San Onofre, Duke Energy Corp. postanowił zamknąć reaktor #3 Crystal River, nie chcąc ponosić ryzyka wydatkowania miliardów dolarów na naprawę pękniętej głowicy reaktora a Dominion Resources w maju zamknął elektrownię jądrową Kewaunee po tym jak nie znalazł nabywcy na przynoszącą straty działalność.

 

Źródło: Bloomberg

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email