USA: elektrownia jądrowa Crystal River ostatecznie zamknięta


5 lutego 2013 roku, elektrownia jądrowa Crystal River 3 zlokalizowana w  Stanach Zjednoczone (Hrabstwo Citrus, Floryda) zostaje zamknięta na zwasze.

Wybudowana w 9 lat elektrownia PWR miała moc 860 MWe została uruchomiona w 1977 r. Elektrownia była de facto unieruchomiona od września 2009 r. kiedy to podczas standardowego przeładunku paliwa oraz prac zmierzających do zwiększenia jej mocy o 20%, zauważono rozwarstwienia betonu podstawy kopuły reaktora. Do rozwarstwienia doszło na skutek prowadzonych prac. Problem został naprawiony ale ten sam defekt został zauważony w co najmniej jeszcze jednym miejscu na jeszcze większej powierzchni i głębokości ok 20 cm.

Elektrownia wstępnie miała ruszyć ponownie w kwietniu 2011 r. ale projekt był wielokrotnie opóźniony. W czerwcu 2011 przesunięto ten termin na 2014 r. kiedy to koszty naprawy oszacowano na poziomie 0.9-1.3 mld $.W październiku 2012 r. ponowny szacunek kosztów naprawy dał kwotę na poziomie 1.5-3.4 mld $. Na tej podstawie w lutym 2013 r. operator Duke Energy zdecydował o ostatecznym zamknięciu elektrowni jądrowej Crystal River.

Elektrownia już w przeszłości, 2 września 1996 r., miała poważny problem – awarię systemu kontroli, która wymusiła zamknięcie jej a koszty naprawy zamknęły się wówczas kwotą 384 mln $.

Elektrownia zakończyła swoją działalność ze współczynnikiem wykorzystania mocy ~65% (dane są szacunkowe ponieważ IAEA nie zaktualizowała jeszcze danych za 2012 r.)

Źródło: WNN


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email