TAJWAN: referendum w kwestii elektrowni jądrowej


Tajwan, jeden z 5 krajów na świecie (Chiny/Tajwan/Indie/Rosja/Korea Pd.) o których w świetle ostatnich kilkunastu lat można powiedzieć, że rozwijają energetykę jądrową wyartykułował właśnie niepewność co do obranej ścieżki. Rząd Tajwanu postanowił, że dalszy los ich czwartej elektrowni jądrowej w Taipei, która jest w budowie od 1992 r. (zaawansowanie prac pierwszego z dwóch reaktorów 95%), będzie zadecydowany w publicznym referendum.

Ostateczna decyzja w tej sprawie powodowana główną troską życia ludzi, bezpieczeństwa narodu i rozwoju gospodarczego w przyszłości, zostanie rozstrzygnięta w drodze referendum
zapowiedział tajwański premier rządu Jiang Yi-huah.

Referendum odbędzie się najprawdopodobniej w sierpniu (zgodnie z prawem musi się odbyć nie wcześniej niż miesiąc i później niż 6 miesięcy od daty jego zaproponowania). Obecne wyniki sondaży wskazują w 59,6% sprzeciw dla dalszego kontynuowania budowy elektrowni jądrowej oraz sprzeciw 67% mieszkańców New Taipei City i 59.8% w samym Taipei. Aby referendum było ważne musi w nim wziąć udział ponad 50% osób uprawnionych do głosowania.

Tajwan posiada obecnie 3 elektrownie jądrowe: Chinshan, Kuosheng i Maanshan, które zaopatrują kraj w 17% potrzeb energetycznych. Obecny rząd opowiada się za dokończeniem budowy czwartej elektrowni jądrowej  – Taipei, jednak jeszcze przed wydarzeniami z Fukushimy była ona ostro krytykowana przez mieszkańców, naukowców środowiskowych oraz opozycyjną partię Democratic Progressive Party. Po przeglądzie projektu dokonanym po wypadkach z 11 marca 2011, zidentyfikowana wiele błędów projektowych i konstrukcyjnych. Ważniejsza również stała się świadomość położenia Tajwanu na skraju płyt tektonicznych i przebiegających przez kraj kilku uskoków.

Budowa elektrowni kosztowała do tej pory 9.57 mld$ (~ 7,2 mld €) a do jej ukończenia niezbędne jest jeszcze 1,56 mld $ (~ 1,2 mld €). Przy planowanej mocy 2’600 MW koszt 1 MW powinien więc zamknąć się w kwocie 3,2 mln €.

 

Źródło: UPI, TaipeiTimes


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email