SZWAJCARIA: zanieczyszczenie radioaktywne jeziora


O ile innym krajom awarie związane z elektrowniami jądrowymi zdarzają się częściej lub rzadziej o tyle podczas tych kilku miesięcy działania portalu, do tej pory mieliśmy okazję pisać o Szwajcarii głównie w świetle wydarzeń związanych z OZE. Tym razem mamy do czynienia z kłopotem związanym z elektrownią jądrową. Naukowcy wykryli w jeziorze Biel, położonym w sąsiedztwie szwajcarskiej elektrowni jądrowej Muehleberg, radioaktywnie skażoną wodę. Uważa się, że wzrost poziomu cezu 137 odkryty w osadach jeziora ma swoje początki w roku 2000 i jest skutkiem odprowadzania zanieczyszczonych radioaktywnie ścieków do rzeki Aar, która zasila jezioro znajdujące się 20 km dalej.

Odkrycia dokonano podczas prac naukowców z Uniwersytetu w Genewie nad nie powiązanym projektem w 2010 r. a potwierdzili je ostatnio chemicy z okręgu Basel.

O ile cytowani naukowcy podkreślają, że skażenie na tym poziomie nie stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, podnoszą się obiekcje dotyczące procedur bezpieczeństwa i przejrzystości działań elektrowni jądrowej Muehleberg.

Jezioro to zaopatruje w wodę pitną 68% mieszkańców pobliskiego miasta. Jak komentuje to były burmistrz (1990 – 2010)miasta Biel – Hans Stoekli:

Nikt nie powiadomił mnie o nienaturalnie podwyższonej koncentracji […] elektrownia powinna była nas ostrzec nawet jeżeli ryzyko było minimalne.

 

Źródło: Le Jurnal Du Jura


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email