SŁOWENIA: awaria elektrowni jądrowej


W dniu dzisiejszym o godzinie 11:36 doszło do awaryjnego, automatycznego wyłączenia jedynej słoweńskiej elektrowni jądrowej Krško z powodu nagłego spadku ciśnienia w generatorze pary. Wedle dostępnych informacji awarii uległ zawór w obiegu dostarczającym parę do turbiny, co uniemożliwia pracę turbiny a przez brak odbioru pary również uniemożliwia pracę samego reaktora przez co musiał on być awaryjnie wyłączony.

Przedstawiciele elektrowni zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą, a problem z systemem odprowadzania pary nie zagraża bezpieczeństwu zakładu.

Poprzednie wyłączenie tej elektrowni miało miejsce niecałe 4 miesiące temu (28 października 2012 r). Wcześniejsza awaria natomiast 4 czerwca 2008 r. Pojawiły się wówczas poważne problemy z systemem chłodzenia. Nie odnotowano wycieku materiału radioaktywnego. Inne wyłaczenia miały również miejsce w 29 października 2012 r

Elektrownia jądrowa Krško, oddana do użytku w 11 września 1981 r. (komercyjnie uruchomiona 15 stycznia 1983 r.) ma ponad 40% udziału w produkcji energii elektrycznej w Słowenii (zgodnie z IAEA) a tak ściślej mówiąc, to generuje ok. 20% zapotrzebowania Słowenii i 17% zapotrzebowania Chorwacji. Jej awaria stanowi więc dość bolesny ubytek w systemach energetycznych obu tych krajów ale wszystko wskazuje na to, że powinna w miarę szybko wrócić do pracy.

[EDIT 3 mar 2013]

Elektrownia jądrowa Krsko wznowiła pracę 3 marca. Przyczyną problemów okazał się problem mechaniczny izolacji zaworu na obiegu wtórnym. Naprawa trwała 6 dni.

Źródło: Croatia Herald, Opracowanie własne


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email