ROSJA: niejasna przyszłość Elektrowni Jądrowej w Kaliningradzie


Budowa Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej (BEJ) została zawieszona twierdzi były premie Litwy, zaprzecza temu, ale niezbyt przekonywująco, strona rosyjska – relacjonuje „Rzeczpospolita”.
Jak czytamy w „Rz” były premier Litwy Andrus Kubilius twierdzi, że prace budowlane w ramach projektu budowy Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej w obwodzie kaliningradzkim zostały przerwane, a powodem takiej decyzji jest brak umów z odbiorcami energii z nowej elektrowni.

Jednocześnie jak twierdzi Andrus Kubilius w Rosatomie zapadła decyzja, aby w elektrowni zamontować mniejsze niż zakładano reaktory.

Według relacji „Rz” strona rosyjska zaprzecza, że budowa BEJ została wstrzymana, ale jednocześnie przyznaje, iż prezes Rosatomu Siergiej Kirienko polecił instalację małych reaktorów w tej elektrowni. Jednak Rosjanie twierdzą, że małe reaktory zostaną zainstalowane w elektrowni dodatkowo i ich zadaniem będzie zasilanie obwodu kaliningradzki, jeśli Litwa, Łotwa i Estonia odłączyły się od rosyjskiej sieci energetycznej.

Jednak to tłumaczenie jest dość mało przekonywujące bo jak zwraca uwagę „Rz” sam obwód kaliningradzki nie będzie w stanie odebrać energii z nowej elektrowni , tym bardzie, że działa tam zmodernizowana i rozbudował elektrociepłownia.
Przypominamy, że nie dalej jak dwa tygodnie temu Jewgienij Pakermanow, szef spółki córki Atomenergomaszu – AEM Technologia ujawnił, że już trwają prace nad rektorem dla Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej i ma być on w przyszłym roku dostarczony na budowę.

Źródło: cire, Rzeczpospolita


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email