LITWA: radioaktywne odpady pod Ignalinem


Jest decyzja w sprawie odpadów z zamkniętej elektrowni jądrowej w Ignalinie. Trafią najpierw do specjalnego mogilnika na terenie elektrowni. Potem mają zostać wywiezione na stałe składowisko.

Litewska Państwowa Inspekcja ds bezpieczeństwa atomowego wydała dziś pozwolenie firmie Ignalinos atominė elektrinė, na rozpoczęcie składowania odpadów z zamkniętej elektrowni. Jak podaje agencja Regnum, chodzi o odpady „ małego zanieczyszczenia promieniotwórczego”. Trafią do specjalnego mogilnika zbudowanego na terenie elektrowni.

Mogilnik może pomieścić 4 tys. m3. Po napełnieniu wszystkie odpady mają zostać wydobyte i wywiezione na miejsce stałego składowania, a do tymczasowego betonowego schronu trafią kolejne. Nie podano, gdzie ma się ono znajdować. Wiadomo, że w elektrowni jest ok. 60 tys. m3 promieniotwórczego śmiecia.

Elektrownia ignalińska miała reaktory typu czarnobylskiego. Jej zamknięcie w 2009 r wymusiła Uni Europejska. Teraz Litwini planują budowę nowej elektrowni ulokowanej w sąsiedztwie istniejącej.

Ignalino leży w jednym z najpiękniejszych regionów Litwy – w pobliżu Aksztockiego Parku Narodowego, w którym bujne lasy przeplatają się z licznymi jeziorami. Ludzie żyją tu z turystyki, leśnictwa i rolnictwa i obawiają się, że składowanie odpadów może zaszkodzić wyjątkowej okolicy.

Władze zapewniają, że niebezpieczeństwa nie ma. Rozbiórka elektrowni jest mocno opóźniona.

Źródło: Rzeczpospolita


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email