LITWA: dalsze plany energetyki jądrowej


Litewski rząd , pomimo wyrażonego w niedawnym referendum braku społecznej akceptacji, opowiedział się w poniedziałek za rozwojem energetyki jądrowej w kraju. Nie wskazał jednak, czy będzie kontynuowany projekt budowy Wisagińskiej Elektrowni Atomowej. Jak zaznaczył premier centrolewicowego rządu, ten projekt, którego realizację rozpoczął poprzedni rząd prawicowy, nie będzie mógł być kontynuowany jeżeli nie zostanie zmniejszony przewidywany koszt własny produkcji energii.

Natomiast w ocenie wiceprzewodniczącego sejmowego komitetu budżetu i finansów, posła opozycyjnej partii Ruchu Liberałów Kestutisa Glaveckasa, Litwa obecnie nie ma w ogóle pieniędzy na budowę siłowni atomowej. Przypomina, że Litwa już realizuje kilka dużych i kosztownych projektów energetycznych – budowę terminalu gazu skroplonego, budowę mostów energetycznych z Polską i Szwecją i nie może się więcej zadłużać.

Jednym z możliwych rozwiązań, które kraj ten  bierze pod uwagę jest współpraca z Łotwą i Estonią. Ja dodaje litewski minister energetyki, Jarosław Niewierowicz:

Bez rzeczywistego udziału partnerów: Łotwy i Estonii, a także możliwych innych partnerów, Litwa sama tego projektu nie będzie realizowała

Litewscy politycy nie wykluczają również możliwości powrotu Polski do projektu. Zwłaszcza jeżeli udziału w projekcie odmówi Estonia. Pierwotnie miała w nim brać udział PGE ale pod koniec 2011 r. zawiesiła swoje zaangażowanie w to przedsięwzięcie. W obecnej chwili brane są pod uwagę również inne polskie przedsiębiorstwa. Litewska gazeta „Verslo Żinios” powołując się na nieoficjalne źródła pisze, że „z polskimi urzędnikami od pewnego czasu są prowadzone rozmowy o możliwości powrotu Polski do projektu budowy siłowni. Na razie nie ma pozytywnej odpowiedzi, ale propozycja nie jest zdecydowanie odrzucana” – czytamy w dzienniku.

Źródło:  inwestycje.pl, cire


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email