KOREA PD: znowu zatrzymany reaktor jądrowy


Nie tak dawno aktualizowaliśmy informację, że został ponownie uruchomiony reaktor jądrowy elektrowni Yeongwang, wyłączony w listopadzie ub. r. z powodu używania w nim niecertyfikowanych podzespołów oraz fałszowania dokumentacji. Był to jeden z trzech zamkniętych reaktorów w tej samej elektrowni jądrowej przy czym trzeci z nich zamknięty został z powodu odkrycia w nim mikropęknięć.

Tymczasem w czwartek (17 stycznia 2013)  o 11:19 lokalnego czasu (03:19 naszego czasu) kolejny południowo-koreański reaktor Uljin-1 został wyłączony z powodu usterki systemu. Koreański operator elektrowni oświadczył, że nie doszło do wycieku substancji radioaktywnych. W sprawie szczegółowego określenia przyczyn awarii zostało wszczęte śledztwo.

To już drugi raz w ciągu ostatniego pół roku kiedy ten reaktor został z powodu niesprawności wyłączony. Natomiast w elektrowniach jądrowych całej Korei Południowej w ostatnim roku doszło aż 15 razy do wyłączeń z powodu usterek.

Fakt ten należałoby wziąć pod uwagę zwłaszcza w świetle zainteresowania Korei Południowej udziałem w polskim projekcie energetyki jądrowej.

 

Źródło: Platts

[EDIT: 29 stycznia 20013]

29 stycznia reaktor Uljin-1 wznowił pracę po 11 dniach przestoju. Przyczyną awarii był problem systemu monitoringu mocy.

 

Źródło: Platts

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email