Katastrofa elektrowni atomowej na wschodzie TO PLOTKA


W sieci pojawiła się wiadomość o wybuchu reaktora jądrowego na wschód od Polski. Na jednym z portali społecznościowych poinformowano, że pielęgniarki we Wrocławiu dostały wytyczne by podawać jodynę i zamykać okna. Ludzie ostrzegali się nawzajem na forach internetowych przed radioaktywnym opadem, który miał rozprzestrzeniać się nad Europą. Radzono szybkie zakupy w aptece i zaopatrzenie się w płyn Lugola.

Cała sprawa okazała się głupim żartem. Jak poinformowała redakcję Wirtualnej Polski przedstawicielka Państwowej Agencji Atomistyki Monika Kaczyńska

Państwowa Agencja Atomistyki ma z podobnymi instytucjami za granicą umowy o powiadamianiu w razie jakichkolwiek zagrożeń. Z żadnej strony nie napłynęły informacje.

 

Jest jednak też kiepska informacja.

Nie znamy dokładnego zasięgu tego zjawiska, zapewne przeanalizuje je samo PAA ale informacje dotyczyły głównie dwóch południowych aglomeracji – Lublina i Wrocławia. Pewnego obrazu może dostarczać pytanie Wirtualnej Polski zadane w Centrum Zarządzania Kryzysowego

Ilu mieszkańców Lubelszczyzny dzwoniło z pytaniami o wybuch reaktora jądrowego w Rosji?

dyżurny odpowiedział, że

Kilka osób. Głównie dziennikarze. 

Można jednak założyć, że trochę więcej osób skorzystało z dostępu do internetu. Ta część z nich, która jednocześnie była świadomym istnienia takiej instytucji jak PAA i danych, które tam powinna móc znaleźć, mogła chcieć wesprzeć się informacjami w stworzonym między innymi na taką potrzebę systemie ochrony, ostrzegania i monitoringu. I okazuje się, że to wystarczyło aby sparaliżować działanie niedawno przebudowanej internetowej strony informacyjnej Państwowej Agencji Atomistyki – paa.gov.pl. Jedyne informacje, jakie można tam znaleźć o pewnego czasu brzmią:

 

PAA out of order

Jest więc chyba obszar do wyciągania wniosków.

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email