JAPONIA: TEPCO nie panuje nad uszkodzoną elektrownią jądrową Fukushima


Ponieważ sytuacja elektrowni jądrowej Fukushima Daichii jest dość specyficzna i aby nie zdominować informacji na portalu wydarzeniami jej dotyczącymi, nie informujemy o nich za każdym razem. Natomiast ostatnio, tylko w pierwszej połowie lipca świat obiegło  6 niepokojących informacji.

Według nich operator elektrowni jądrowej odpowiedzialny za zabezpieczenie jej szczątków po tragicznej katastrofie sprzed ponad 2 lat, nie radzi sobie z opanowaniem w niej sytuacji. Poprzednio informowaliśmy o awarii elektrycznej, chłodzenia i poważnym problemem z nieszczelnością zbiorników oraz brakiem miejsca na magazynowanie radioaktywnie skażonej wody.

Najnowsze problemy powiązane są z wykryciem wysokoradioaktywnego wycieku do Pacyfiku, który najprawdopodobniej trwa od początku tragedii.

Fakt jest taki, że poziom radioaktywności wody morskiej jest wysoki a skażenie postępuje. Wydaje mi się, że nikt już temu nie może zaprzeczyć.
- Shunichi Tanaka - członek zarządu NRA

Najbardziej martwiący w tym jest fakt, że znane są tylko i wyłącznie skutki a dokładne przyczyny oraz co się dzieje z elektrownią jądrową Fukushima, cały czas stanowią tylko domysły.

Naukowcy odkryli, że tylko w ciągu 5 dni (między 5 a 9 lipca)  poziom rakotwórczego Cezu-134 podniósł się… 110 razy. Cztery dni później pobrana próbka wykazywała już 150-krotny wzrost. Wśród próbek występują również inne niebezpieczne substancje takie jak tryt i stront-90, który przekracza dopuszczalną normę 60 razy i podniósł się w ciągu 2 tygodni 2 krotnie (z 1400 do 3000 bekereli na litr). Poziom trytu w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrósł 10-krotnie. Norma poziom Cezu-137, o czasie rozpadu 30 lat, została 9 lipca przekroczona 200-krotnie a wzrosła w ciągu tylko kilku dni 90 razy.

9 lipca na raka zmarł Masao Yoshida, który pozostał na stanowisku w elektrowni Fukushima w marcu 2011 r.

 

Źródło: TokyoTimes, Asahi

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email