JAPONIA: Fukushima, nowy kryzys


Z japońskiej, zniszczonej tsunami oraz katastrofą atomową elektrowni jądrowej Fukushima – Daiichi, płyną niestety kolejne złe wieści. Po poważnych sytuacjach awaryjnych z zasilaniem oraz problemem przeciekających basenów tymczasowych, tym razem problem dotyczy radioaktywnych ścieków.

Składowana w zakładzie Fukushima Daichi skażona woda wykorzystywana do chłodzenia reaktorów wymknęła się spod kontroli. Nagle pojawia się w budynkach reaktorów. Jej przybór to około 340 litrów na minutę.

Nowy kryzys w Fukushimie pokazał, że ​​jest nadal bezbronna przed trzęsieniem ziemi i tsunami. Sytuacja jest na tyle niepokojąca, że prezes Agencji Nadzoru Nuklearnego Japonii Shuniti Tanaka powiedział dziennikarzom, iż ​

istnieje obawa, że ​​nikt nie będzie w stanie zapobiec kolejnemu wypadkowi

Krytycy działań w Fukushimie winią za niepowodzenia korporację TEPCO, wskazując zupełny brak strategii firmy.

Jest jasne, że TEPCO próbuje przeżyć dzień za dniem, nie mając czasu na myślenie o jutrze, a tym bardziej o przyszłym roku.

twierdzi oburzony ekspert w zakresie energii jądrowej Tadashi Inoue wchodzący w skład komitetu odpowiedzialnego za oczyszczenie elektrowni. A wiceprzewodniczący Komisji Energii Atomowej Japonii Tatsuhiro Suzuki dodaje:

Byliśmy tak skoncentrowani na prętach paliwowych i chłodzeniu reaktorów, że zlekceważyliśmy problem wody

Wielu ekspertów uważa, że główną przyczyną tragedii było wiara TEPCO, że w końcu ktoś pozwoli im po prostu zrzucić całą tą składowaną skażoną wodę do oceanu, po przejściu przez budowany nowy system filtracji, który może oczyścić wodę z 62 rodzajów cząsteczek radioaktywnych, w tym strontu. Problem polega na tym, że opinia publiczna nie pozwoli na kontrolowane zrzuty wody, ze względu na fakt, że filtry nie oczyszczają wody z izotopu promieniotwórczego – trytu.

 

Źródło: New York Times


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email