JAPONIA: Fukushima – kolejna awaria i kolejne nieprawidłowości


Nie informowaliśmy o poprzednich problemach elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi, ani w zeszłym roku, gdy doszło do dwóch awarii systemu chłodzenia basenu na wypalone paliwo jądrowe, który znajduje się na szczycie budynku reaktora numer 4, ani gdy w tym roku doszło zatrzymania układu chłodzenia w skutek częściowej awarii zasilania, która spowodowała nie tylko wyłączenie pomp tłoczących wodę chłodzącą reaktor, ale również dotknęła centrum zarządzania w elektrowni. Nie informowaliśmy o tych zdarzeniach gdyż zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w tej elektrowni jest wyjątkowa i nie można wyciągać z niej wniosków dotyczących normalnie funkcjonujących elektrowni jądrowych, procedur w nich panujących, poziomu bezpieczeństwa czy awaryjności/niezawodności.

Jednak dziś obiegła świat kolejna wiadomość o zatrzymaniu chłodzenia w obrębie budynku reaktora numer trzy. Tym razem awaria chłodzenia nie dotyczyła samego reaktora, ale basenu radioaktywnych odpadów rekatora 3. Uszkodzeniu uległ system chłodzenia zużytego paliwa jądrowego w tym basenie. Informacja na temat tej awarii została dziś podana przez przedstawicieli operatora Fukushimy, czyli firmy Tepco.

Postanowiliśmy tą informację zamieścić gdyż to katastrofa, która nieprzerwanie trwa już ponad dwa lata i pokazuje jeszcze jedno oblicze skutków takich katastrof, których nie udaje się „posprzątać” w krótkim czasie.

Dodatkowo udowadnia, że czynnik ludzki ma kluczowe znaczenie na każdym etapie jej funkcjonowania. Okazuje się bowiem, że w tak wyeksponowanym na opinię światową miejscu nadal dochodzi do poważnych zaniedbań. Jak podaje w swoim komunikacie Tepco, w związku z opieszałością w usuwaniu awarii z 18 marca 2013 a także opóźnieniami raportu i powiadomienia o awarii niej opinii publicznej, 3 osoby z najwyższego kierownictwa Tepco zostały ukarane zmniejszeniem o 5% wynagrodzenia przez okres 1 miesiąca. Czy to dużo czy mało to nie jest aż takie istotne, natomiast fakt, że dochodzi tam nadal do nieprawidłowości daje do myślenia.

 

Źródło: Tepco

 

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email