JAPONIA: elektrownia jądrowa Tsuruga na uskoku


Potwierdzone zostały grudniowe obawy ekspertów japońskich co do bezpieczeństwa ich elektrowni jądrowej Tsuruga. Japoński nadzór nuklearny (NRA) ostatecznie potwierdził raport, że elektrownia jądrowa a dokładniej jej reaktor nr 2 znajduje się bezpośrednio nad uskokiem tektonicznym, znanym jako D-1, który jest aktywny. To według opinii NRA oznacza całkowity zakaz restartu kiedykolwiek. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie teraz należeć do rządu japońskiego, który już jest naciskany przez operatora Tsurugi, firmę Japan Atomic Power (JAP) aby zmienił tą decyzję. JAP twierdzi, że opublikowany raport nie bazuje na obiektywnych faktach i danych i pracuje już nad swoim raportem.

To pierwsza tego typu decyzja nowo powołanego, w miejsce starego, japońskiego nadzoru jądrowego decyzja.

Tsuruga jest obecnie jedną z 6 japońskich elektrowni jądrowych, które analizowane są pod względem niebezpieczeństwa uskoków tektonicznych. Dla podkreślenia powagi tego procesu niech będzie fakt, że drugi reaktor jądrowy tej elektrowni, znajdujący się 300 m dalej nie jest jednym z owych 6.

Zdaniem Takashi Aoki, pracującego w Tokio menadżera Mizuho Asset Management Co, „przeżycie japońskich atomówek jest wątpliwe”. Według niego dziejące się wydarzenia podnoszą ryzyko również innych operatorów,  których elektrownie są lub mogą być poddane poddane podobnym analizom a nie ucieka to uwadze inwestorów.

Wśród pozostałych operatorów tych 6 elektrowni, oprócz Japan Atomic Power są jeszcze między innymi Kansai Electric Power Co.,Tohoku Electric Power Co. and Hokuriku Electric Power Co. JAP w przypadku zamknięcia obu reaktorów Tsurugi poniesie 2.5 mld $ strat a w przypadku zamknięcia również elektrowni jądrowej Tokai Dai-Ni, dodatkowe 1.5 miliarda. A zwłaszcza reaktor Tsuruga #2 jest dla JAP trudnym ciosem bo to najnowszy tych trzech reaktorów.

Źródło: Bloomberg

 

[EDIT: 3 września 2013]

Zgodnie ze stanowiskiem NRA, pod elektrownią jądrową Ohi nie znajduje się aktywny uskok.

Źródło: Japan Times

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email