JAPONIA: wolna od energetyki jądrowej, bezterminowo


W dniu dzisiejszym rozpoczęto proces wyłączania ostatniego z 50 japońskich reaktorów jądrowych, i ostatniego z dwóch pracujących dla japońskiej energetyki jądrowej po 2011 r. Reaktor znajduje się w elektrowni Ohi na zachodnim wybrzeżu i wyłączony zostaje, tak jak i wszystkie pozostałe reaktory, bez podania jakiejkolwiek daty ponownego włączenia.

To jednak, mimo iż brzmi dla jednych radośnie, dla drugich smutno, tak na prawdę nie oznacza żadnego zdecydowanego przełomu w energetyce jądrowej Japonii. Reaktory zostały wyłączone celem sprawdzenia czy spełniają nowe wymogi bezpieczeństwa, swoją drogą obowiązujące w Japonii już od początku lipca 2013 ale do tej pory z pominięciem tych dwóch reaktorów. Złożone są również wnioski o uruchomienie kilku innych wyłączonych reaktorów. Nie wiadomo jednak na dziś, czy którekolwiek będą spełniać nowe, zdecydowanie wyższe standardy bezpieczeństwa a jeżeli tak, to kiedy.

Na dodatek dość silnie spolaryzowane są zdania dotyczące nuklearnej przyszłości Japonii.

Za powrotem do energetyki jądrowej w Japonii są mieszkańcy gmin satelitarnych elektrowni jądrowych, część dużych firm energetycznych oraz partia rządząca (LDP), z premierem Shinzō Abe na czele.
Za utrzymaniem Japonii wolnej od energetyki jądrowej jest większość społeczeństwa (80% w 2012 r., i trend rosnący), wszystkie pozostałe liczące się japońskie partie, poprzedni premierzy japońskiego rządu Nato Kan, Yukio Hatoyama a także… małżonka obecnego premiera.

 

Żródło: msn.ca

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email