JAPONIA: Fukushima – kolejny radioaktywny problem


3 dni temu informowaliśmy o poważnym wycieku radioaktywnej wody chłodzącej z podziemnego basenu nr 2. Podjęta została wówczas pilna akcja przepompowania wody do z tego zbiornika do basenu nr 1. Podzieliliśmy się wtedy z Państwem kilkoma nurtującymi nas pytaniami. Jedno z nich było: „Czy zbiornik #1 jest szczelny?”

W dniu dzisiejszym Tepco poinformowała o możliwości wycieku ze zbiornika nr 1. Akcja przepompowywania skażonej wody musiała zostać wstrzymana.

 

Źródło: Tepco

[EDIT]

Kolejne informacje:

Jak podaje Agencja Reuters, podczas wtorkowej konferencji Masayuki Ono, dyrektor generalny firmy Tepco wyrażał jednoznacznie spadek wiary w działania w Fukushimie:

Nie możemy zaprzeczyć faktowi, że tracimy wiarę w podziemne zbiorniki. 
Nie możemy przenieść całej skażonej radioaktywnie wody do zbiorników naziemnych […] Nie mają wystarczającej pojemności więc musimy korzystać z tego, co jest dostepne.
Odkryto nowy wyciek. Trzy z siedmiu podziemnych zbiorników przecieka. Potęguje to trudności ze porządkowaniem skutków najgorszego kryzysu jądrowego na świecie w ciągu ostatnich 25 lat.

„We can’t move all the contaminated water to above ground (tanks) if we opt not to use the underground reservoirs,” Ono said. „There isn’t enough capacity and we need to use what is available.”

Poniżej infografiki ze strony The Asahi Shimbun podsumowujące problemy z radioaktywną wodą w Fukushimie:

Fukushima - problemy ze skażoną promieniotwórczo wodą  Fukushima - problemy ze skażoną promieniotwórczo wodą

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email