CHINY: start budowy kolejnego reaktora jądrowego – Yangjiang


Rozpoczęto wylewanie betonu na budowie chińskiej elektrowni jądrowej Yangjiang (prowincja Guandong, południowe Chiny) pod konstrukcję reaktora jądrowego #5. Tym samym od tego momentu oficjalnie liczy się start jego budowy.

Cała inwestycja ma opóźnienia, które są związane z katastrofą w Fukushimie a sam reaktor #5 dodatkowo z pracami nad jednostkami #1 i #2. Budowa pierwszego reaktora rozpoczęła się w grudniu 2008 r. Reaktory #2 i #3 zaczęły być budowane odpowiednio w roku 2009 i 2010. W 2011 r. budowa kolejnych reaktorów została wstrzymana do listopada 2012 r., kiedy to ruszyły prace nad reaktorem #4. Rozpoczęcie budowy reaktora #6 spodziewane jest w roku 2014. To obecnie największa budowana elektrownia jądrowa na świecie. Jej całkowita moc ma wynosić 6’100 MWe.

Oczekiwane terminy zakończenia wszystkich prac i startu produkcyjnego reaktorów, to 2018 r.

Pierwsze cztery reaktory elektroni Yangijang to CPR-1000 (ciśnieniowe reaktory wodne). Reaktor #5 i #6 to zmodyfikowane konstrukcje CPR-1000+

CPR-1000 to reaktory II generacji. Jest to zmodyfikowana wersja serii Framatome CPO/CP1/CP2 budowanych we Francji w latach 70. ubiegłego wieku (34 urządzenia). Oryginalny projekt został dostarczony Francji na licencji amerykańskiej firmy Westinghouse. Późniejsze modyfikacje, wykonywane przez francuski EdF, miały miejsce w serii 900. Nie dotyczyły w sposób istotny wyposażenia a raczej skupiły się na sposobie posadowienia, systemów chłodzenia czy podłączenia do sieci energetycznej. Seria 900 została zaadoptowana przez China Guangdong Nuclear Power Holding Corporation (CGNPC, będąca częściowo własnością państwowej China National Nuclear Corp.) i nazwana CPR-1000.

Wersja CPR-1000 była krytykowana pod względem bezpieczeństwa. W 2010 r. przewodniczący francuskiej Komisji energii Atomowej (CEA) na łamach Nucleonics Week oświadczył, że

CPR-1000 nie spełnia kluczowych kryteriów bezpieczeństwa, głównie ze względów braku podwójnej osłony budynku reaktora.

W CPR-1000, co potwierdzają również chińscy naukowcy, zostały wprowadzone jedynie niewielkie poprawki. Był on również przedmiotem krytyki amerykańskiej.

Obecnie 19. z 29. budowanych w Chinach reaktorów jądrowych to własnie urządzenia tego typu.

 

Źródło: WNN

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email