BUŁGARIA: Rosja może doprowadzić do bankructwa bułgarskiej energetyki


Rosyjski Atomstrojeksport może doprowadzić do bankructwa bułgarskiej Narodowej Kompanii Energetycznej (NEK) żądając 1,25 mld euro odszkodowania w związku z rezygnacją Bułgarii z budowy elektrowni jądrowej Belene – donosi „Rzeczpospolita”.

Dziennik przypomina, że po tym jak Bułgarski rząd ogłosił, iż kraj ten wycofuje się z projektu budowy kolejnej elektrowni jądrowej w tym kraju, Atomstrojeksport wycenił nakłady, które dotychczas poniósł w związku z realizacją tego przedsięwzięcia na 56 mln euro. Później kontrolowana przez rosyjski Rosatom firma podniosła tę kwotę do 1 mld euro. Sprawa trafiła do arbitrażu przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu. Roszczenie Rosjan wzrosły do 1,25 mld euro a ostatecznie zajmie sprawą się zajmie sąd w Genewie.

Po wygraniu p0rzetargu przez Rosję, problemem stała się cena. Jak informował Bułgarski rząd 10 mld € za dwa reaktory. Według Atomstroyexport było to 6.3 mld €.

Sporą kość niezgody w międzyczasie zaczął stanowić również powrót Bułgarii do poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego, który jest oczywiście wbrew interesom Rosji.

Jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, przegrana w tym procesie może oznaczać bankructwo Narodowej Kompanii Energetycznej, która nie będzie w stanie zapłacić odszkodowania, którego domagają się Rosjanie. Ci zapowiadają natomiast, że jeśli wygrają w tym procesie, to będą zabiegać o przejęcie na poczet zobowiązań NEK, należących do tej firmy elektrowni wodnej oraz sieci przesyłowych.

Źródło: cire

Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email