POLSKA: Stocznia Gdańska producentem wież elektrowni wiatrowych


Stocznia Gdańsk ocenia, że dzięki kolejnym autoryzacjom producentów turbin wiatrowych w 2013 roku może stać się największym producentem wież elektrowni wiatrowych w Polsce, zarówno na potrzeby energetyki wiatrowej lądowej, jak i morskiej.

Stocznia Gdańsk realizuje autoryzowany decyzjami Unii Europejskiej program restrukturyzacji, a efekty to uruchomienie produkcji związanej z energetyką odnawialną i konstrukcjami stalowymi.

Zaczęliśmy od energetyki odnawialnej, a mówiąc normalnym językiem od prostych konstrukcji rurowych, na których buduje się elektrownie wiatrowe. (…) Tym rynkiem rządzą praktycznie rzecz biorąc producenci generatorów, a cała reszta zaczepia się do tego pociągu i jedzie. My też
– wyjaśniał Andrzej Stokłosa, prezes zarządu Stoczni Gdańsk, podczas jednej z debat gdańskiego kongresu Zarządzanie Metropoliami XXI w.

Stocznia Gdańsk ma za sobą doświadczenia, jak to ocenił prezes Stokłosa, z dobrymi operatorami na rynku energetyki wiatrowej, a mianowicie produkującymi generatory Siemensem i Nordeksem .

Ten rok to jest rok kolejnych autoryzacji dla następnych istotnych operatorów tego rynku. Myślę o operatorach azjatyckich i GE. Wygląda na to, że w przyszłym roku będziemy największym producentem tego typu konstrukcji (wież wiatrowych – red.) w Polsce. Zarówno w układzie onshore jak i offshore
– ocenił prezes Andrzej Stokłosa.

Źródło: WNP

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email