USA: Al Gore o programie energetyki jądrowej w USA


W 2009 r., amerykański wiceprezydent – Al Gore, wydał książkę „Nasz wybór”. Jest ona niejako rozszerzeniem obrazu z bestselera „Niewygodna prawda„, gdzie Al Gore pisał o palącej potrzebie zajęcia się problemem postępujących zmian klimatycznych, prezentując fakty i informacje dotykające wszystkich aspektów globalnego ocieplenia w sposób bezpośredni, wnikliwy i przykuwający uwagę. Tę samą przejrzystą i klarowaną technikę wykorzystał w swej najnowszej książce: „Nasz wybór” ale  tu Gore proponuje czytelnikowi konkretne rozwiązania dostosowane do każdej sfery naszego życia, począwszy od osobistej i lokalnej, poprzez sferę polityczną i narodową, a skończywszy na polityce i przepisach międzynarodowych.

Znaleźć w niej można między innymi rozdział „Opcja Atomowa” a w nim fakty, jak te poniższe, które w świetle rozważań niniejeszego portalul wydały się nam interesujące:

Z 253 reaktorów jądrowych pierwotnie zamówionych w Stanach Zjednoczonych od 1953 do 2008 roku, 48 %  zostało anulowane, 11 % zostało zamkniętych przed końcem ich okresu życia, 14 % zanotowało co najmniej roczną przerwę w funkcjonowaniu, a tylko 27 %  pracuje bez przerwy rocznej lub dłuższej. Tak więc, tylko około jedna czwarta z tych zamówionych lub około połowa z tych ukończonych, nadal działa i okazuje się być stosunkowo niezawodna.

„Our Choice” str. 152

Statystyka ta nie obejmuje projektów, które zakończyły się na wcześniejszym etapie niż zamówienie reaktora.

 

Energia jądrowa była kiedyś „uważana, za praktycznie nieograniczone źródło dostawy taniego prądu”, ale rzeczywistość okazała się taka, że została ona „źródłem energii w kryzysie przez ostatnie 30 lat”. Światowy wzrost energetyki jądrowej zdecydowanie spowolnił w ostatnich latach, nie przybyło żadnego nowego reaktora a „tak właściwie, to spadła moc zainstalowana na całym świecie w 2008.” W Stanach Zjednoczonych „nie ma ni jednej elektrowni jądrowej, która zamówiona po 1972 została by zbudowana do końca.”

„Our Choice” str. 157Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email