Paź 16 2012
LITWA: energetyka jądrowa poległa w referendum
14 października w ogólnokrajowym referendum przeprowadzonym równolegle z wyborami parlamentarnymi większość obywateli opowiedziała się przeciwko budowie elektrowni jądrowej. W referendum wzięło udział ponad połowa mieszkańców uprawnionych do głosowania.
Doradczyni prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Daiva Ulbinaite, oświadczyła w poniedziałek, że „nowy rząd i Sejm powinni uwzględnić opinię części społeczeństwa i podjąć najbardziej korzystną dla kraju decyzję”. Grybauskaite niejednokrotnie wyrażała poparcie dla budowy siłowni mającej zastąpić zamkniętą elektrownię w Ignalinie.
Algirdas Butkeviczius, szef Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, która zajmuje drugie miejsce w wyborach z poparciem 18,56 proc. głosujących, powiedział w poniedziałek, że jego ugrupowanie nie będzie podejmowało pochopnych decyzji w sprawie energetyki jądrowej.
Projekt przewidywał budowę elektrowni jądrowej wspólnie z Estonią i Łotwą oraz japońskim koncernem Hitachi.
Bardzo ciekawi jesteśmy, jakie nasz rząd wyciągnie z tego wnioski aczkolwiek nie jesteśmy wcale przekonani, że referendum zawsze jest najlepszym wyjściem.
Źródło: PAP
Jeżeli chcesz, podaj dalej: lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+ ----------------->
LITWA: porzuca projekt elektrowni jądrowej - CzyCzy
8 listopada 2012 @ 21:48
[…] obywateli. Projekt elektrowni jądrowej, przeciwko któremu wypowiedzieli się mieszkańcy Litwy w niedawnym referendum, nie będzie procedowany – powiedział w czwartek lider socjaldemokratów, kandydat na […]
12 listopada 2012 @ 19:30
Niepotrzebnie podkreślacie neutralność, niestety bazujecie na często sensacyjnych i jednostronnie negatywnych względem problematyki energii jądrowej doniesieniach prasowych, bez próby ich merytorycznej weryfikacji. W aspekcie referendum na Litwie przegapiliście informacje o wynikach referendum w Visaginie (były całkiem inne niż wynik ogólnokrajowy), przegapiliście informacje o aktywacji Rosjan po ogłoszeniu wyników (kaliningradzka i ostrowiecka elektrownia). I niestety w ten sposób wpadliście w pułapkę zastawioną przez zielonych, powielając informacje ukazujące energetykę jądrową w negatywnym świetle. W ten sposób ustawiacie sie po stronie organizacji antynuklearnych i Wasze deklaracje bezstronnosci można wyrzucić do kosza.
13 listopada 2012 @ 12:14
My pewnie nie jesteśmy neutralni bo to, w 100%, nie jest możliwe. Natomiast chcielibyśmy, żeby ten portal, jako zwykłe narzędzie, taki właśnie był – bezstronny. Taki jest cel tego ćwiczenia. Zbliżenie się do faktów poprzez wsłuchanie się w argumenty obu stron i wyciągnięcie z nich wniosków z poddaniem publicznej weryfikacji.
To dlatego zapraszamy do wypowiadania się tu WSZYSTKICH, którzy mają do przedstawienia w sprawie jakiś fakt, najlepiej poparty rzetelnym źródłem (jak jest nie poparty, to w miarę wolnego czasu sami staramy się go zweryfikować a do tego czasu traktujemy go jako tezę). To dlatego również aktywnie staramy się zachęcać „wyznawców obu religii” (możemy podesłać na priv do zwerfyfikowania listę fanpejdży, które zaprosiliśmy do współpracy). I to dlatego również bardzo cieszą nas wypowiedzi takie jak Pana.
Gdybyśmy jednak mogli prosić o skonkretyzowanie, co niezweryfikowanego jest w informacji o referendum na Litwie? Chyba, że uwaga jest natury ogólnej ale o ogólnikach dużo trudniej się dyskutuje.
Przechodząc zatem do konkretów – dwie pozostałe kwestie, które Pan porusza, za które dziękujemy, to:
1. Wyniki referendum w Visaginie – faktycznie dość ciekawa informacja ale o znaczeniu mniej więcej takim, jak to, że Mitt Romney wygrał wybory w Texasie.
2. Informacje o aktywacji Rosjan – prosilibyśmy o podanie źródła bo to nie tylko do nas nie dotarło ale nawet krótkie poszukiwania nie dały rezultatów.
Można nas śmiało traktować jako przeciętnego odbiorcę mediów tylko, że ze skłonnościami oraz narzędziem do ich weryfikacji. Ten portal ma zadanie ułatwić nam tą pracę przy wyrabianiu sobie poglądu jak najbardziej zbliżonego do faktów. Jeżeli informacja do nas nie trafi ani jej sami nie odnajdziemy, to jej nie zamieścimy.
Niechętnie jednak damy się wciągnąć w dyskusję, że wszystkie media to zastawiona przez Zielonych pułapka. Poza tym proszę zauważyć, że bazujemy w dużej części na takich źródłach jak PAP, Reuters czy World Nuclear News. I dajemy taką samą szansę pokazania swoich argumentów czy obalenia nieprawdziwych argumentów przeciwnika każdemu.
14 listopada 2012 @ 02:03
Pojedzcie na wycieczkę do świerku i podpytajcie jak to było z referendum w żarnowcu. Macie szansę rzucić nowy pogląd na kwestie referendum o jądrówkach, Litwa – zieloni się cieszą, a Rosjanie znów liczą zyski.
14 listopada 2012 @ 11:11
Jeżeli tylko będziemy mieli okazję, to wybierzemy się do Świerku. Niestety, zanim się wybierzemy, możemy bazować tylko na odostępnej nam wiedzy.
Koncepcja tego portalu jest trochę inna – ponieważ, mimo że lubimy podróżować, nie jesteśmy w stanie pojechać do wszystkich miejsc aby zająć się ciekawymi tematami, założyliśmy że to właśnie sami czytelnicy, osoby zainteresowane prawdziwym obrazem, będą nam w tym pomagali dostarczając treści i weryfikując zamieszczone informacje. To właśnie ma być siła tego narzędzia.
Najbardziej zaangażowanych planujemy zapraszać do współedycji.
14 listopada 2012 @ 02:11
20 sekund na znalezienie info… http://ebe.org.pl/aktualnosci/europa/wyniki-referendum-na-litwie-uaktywnily-rosjan.html zieloni się cieszą, rosjanie znów liczą zyski (powtarzam sie celowo)
14 listopada 2012 @ 10:59
Bardzo dziękujemy za link. Przy czy informacja, którą tam znajdujemy, że Rosjanie się cieszą z decyzji Litwy nie jest niczym dziwnym. Zawsze tego typu istotne decyzje mają w konsekwencji zarówno świętujące jak i opłakujące obszary wpływów. Informacja o odejściu Niemiec od EJ ucieszyła Francję a informacja o rozbudowie Temelina w Czechach zirytowała Austrię.
Natomiast ma Pan zapewne rację, że informacja o planach Rosji budowy EJ w pobliżu Litwy rzuca pewne światło na sprawę i zamieścimy ją na portlu również.
Właśnie dzięki takim informacjom, jak Pańska, będzie mógł się tu rysować pełniejszy obraz.
14 listopada 2012 @ 00:51
20 sekund tyle czasu zajmuje poszukiwanie informacji o reakcji rosjan na wyniki referendum na litwie http://www.energetyka-jadrowa.cire.pl/st,37,233,item,66833,1,0,0,0,0,0,rosatom-zapowiada-porozumienie-z-inwestorami-zinteresowanymi-budowa-baltyckiej-elektrownia-atomowa.html
dziennikarzy przeklejających w te i wewte informacje z różnych portali jest u nas bez liku. Dziennikarzy myslących w kraju można szukać ze święcą,. niestety tworzycie kolejny portal powielający medialne informacje bez próby wysiłku weryfikacji informacji. Zieloni lepiej przykladają się do roboty i czesto zadają problematyczne pytania, niestety najczęściej skoro podchodzą do tematu od strony d… to czasem tak wychodzi i lądują tam gdzie nikt nie chce sie znaleźć. Przyjmijcie do wiadomości że podejmujecie temat od kilkudziesięciu lat wrażliwy politycznie (przesadnie) i często zbudowany na strachu (przesadnym) to jednak wystepując w roli kolejnych dyskutantów warto jest publikowac pelniejszy obraz sprawy. Przykład zredagowania informacji o referendum na litwie – Litwini 60 % przeciw EJ w Visaginie zaprojektowanej przez Japońską firme XXX, Rosjanie budują na białorusi w odległości mniejszej niż visagina od wilna elektrownie jądrową projektu rosyjskiego. Rosatom informuje oficjalnie o propozycji udziału w kaliningradzkim projekcie dla Litwy i krajów basenu bałtyku (Łotwa, Estonia). Zielony Grinpic się cieszy rosjanie kalkulują zyski. Mozna redagować doniesienia prasowe w dowolny sposób. Nawet nie podjęliście próby. Dlatego zapisałem wam minus, i zaliczyłem do kategorii portali złapanych w zieloną propagandę. Pozatym przykład referendum na Litwie jest ciekawy, podpytajcie w świerku jakie wyniki były referendum w sprawie zarnowca, możecie sie zdziwić. W temacie spoecznym i politycznym energetyki jądrowej jest tyle ciekawostek, ze niejednokrotnie możecie paść przysłowiowym trupem, wystarczy podejść do tematu z otwartym umysłem i pytac specjalistów (takich znajdziecie w świerku). To jest ciekawy świat do tej pory nie istniejący w sferze publicznej, na dodatek niezależnie od tego czy jesteście za rozwojem energetyki jądrowej czy przeciw. Odrobina zapału i możecie stwożyć ciekawy portal informacyjny, ale… jak pisałem wcześniej wpadliście w kanał.
P.S. PAP pisał że w wyniku katastrofy w Fukushimie zginęło 20 tyś. ludzi, co ma się nijak do faktów.
P.P.S. Dajcie spokój z tymi wszystkimi mediami, informacja o awarii w jakiejkolwiek elektrowni jądrowej jest powielana przez agencje prasowe wielu krajów niezależnie od tego czy dotyczy to części jądrowej tej instalacji. Informacja o smierci pracownika w wyniku awarii elektrowni konwencjonalnej (gaz, węgiel) istnieje tylko w mediach lokalnych lub specjalistycznych danego kraju. Informacja o śmiertelności pracowników energetyki odnawialnej pojawia się praktycznie tylko i wyłącznie w satystyce, czasami jako uzasadnienie podjecia nowych projektow badawczych nad automatyzacją wrażliwych procesów.
P.P.P.S. Krótko, weryfikujcie informacje prasowe, pytajcie specjalistow różnych branż, dopiero publikujcie, moze będzie u was merytorycznie. jak do tej pory nie jest. Pozdrawiam bez odbioru.
14 listopada 2012 @ 11:41
Ad. PPPS. Ponieważ na większość polemiki staraliśmy się odpowiedzieć w pozostałych postach, pozostaje nam chyba ustosunkowanie się do PPPS.
W przypadku tego referendum chyba nie przepuściliśmy żadnej fałszywej informacji.Racja, że warto by wiedzę uzupełnić o szersze światło związane z radścią Rosjan i to uczynimy.
Natomiast jeszcze raz chcemy podkreślić – ten portal ma za zadanie być tablicą, na której będziemy gromadzili informacje i je weryfikowali. Weryfikowali sami (proszę sprawdzić chociażby post o nowej morskiej elektrowni wiatrowej, prasa podawała inne liczby) i przy pomocy naszych czytelników, którzy będą zainteresowani wyławianiem prawdy z morza jazgotu. Część informacji zapewne będzie mógł zweryfikować dopiero czas ale tu też będziemy chcieli aby nie ginęły fakty, że kiedyś jakaś osoba publiczna kreśliła nam obraz inaczej.
Jedyna wątpliwość, którą mamy, to że któraś ze stron tej EJ czy OZE może być zbyt mało aktywna i przez to tracąc swoją szansę na udział w debacie publicznej zachwiać równowagę obiektywności portalu. Ale tu możemy tylko namawiać wszystkich zainteresowanych do udziału.
14 listopada 2012 @ 01:40
wyprodukowalem dlugiego posta, pewnie dlatego nie weszło. postarajcie się bardziej, ‚rosenergoprojekt litwa referendum’ takie tam duperele znajdziecie sporo.
14 listopada 2012 @ 01:51
P.S. PAP donosił o 20tyś ofiarach śmiertelnych w wyniku katastrofy w Fukushimie co ma się nijak do faktów
P.P.S. awaria w jądrówce (nawet w niejądrowej częsci) jest powielana w ogólnoświatowych mediach. Awaria w elektrowniach konwencjonalnych istnieje tylko w lokalnych krajowych serwisach. wypadki śmiertelne pracowników zielonych technologii widnieją tylko w statystykach, ewentualnie w doniesieniach prasowych dotyczących konieczności inwestycji w zakresie automatyzacji pewnych procesów
14 listopada 2012 @ 11:25
Ad. PS. Na czymś musimy bazować. Zna Pan jakieś 100% źródło, które mógłby Pan polecić? A odnośnie Fukushimy to nadal jest bardzo wiele niejasności i spekulacji.
Ad. PPS. My się temu nie do końca dziwimy. Konsekwencje awarii w elektrowni konwencjonalnej mogą być zdecydowanie inne niż w jądrowej. Ale zdajemy sobie sprawę, że to trochę jak z medialnością wypadków lotniczych. Przy czym dla nas te fakty mają wiele innych znaczeń – chcemy być świadomi, jak często coś się wogóle dzieje, jakie ma konsekwencje, jak poważne to są sprawy, jak działają mechanizmy zabezpieczeń, na ile powinniśmy być przygotowani na „wypadnięcie” takiego dużego źródła energii i wiele innych.
A poza tym to jesteśmy przekonani, że branża EJ powinna doskonale rozumieć, że zwłaszcza w ich przypadku, prezentowanie tylko jak najobszerniejszego obrazu daje sznasę na redukcję społecznej podejrzliwości. O tym wie przemysł lotniczy.
14 listopada 2012 @ 11:02
Proszę się nie obawiać, posty nawet podejrzane dla systemu antyspamowego nie trafiają do kosza tylko do weryfikacji. Pański już zamieściliśmy. I zapewne miał Pan na myśli Rosenergoatom a nie Rosenergoprojekt?
14 listopada 2012 @ 19:35
Luz, w zasadzie ten mój spam możecie odpowiednio potraktować. Jak sami zauważyliście pozostałe wiadomości powielają treści zawarte w dużym poście, który się nie ukazał odpowiednio szybko i stąd ta bieganina ‚myśli wszelakich’ w pozostałych wiadomościach. Fajnie że weryfikujecie co ktoś napisał, a co jest w linkach (to o tych rosspółkach).
Podsumowując projekt elektrowni na Litwie – http://www.polskieradio.pl/75/921/Artykul/617508,Bialorus-ruszyly-prace-przy-elektrowni-jadrowej
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,11269111,W_obwodzie_kaliningradzkim_juz_buduja_atomowke.html
a wcześniej
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/best/2011-12-14/litwa-zapowiada-kontynuacje-projektu-budowy-elektrowni-jadrowej-nawet-bez
Wiarygodne źródło? Każde, które podaje zweryfikowaną i prawdziwą informację, to przekazywana informacja musi być wiarygodna.
P.S. Można nie lubić statystyki, ale to właśnie statystyka pokazuje, że energetyka jądrowa jest najbezpieczniejsza w porównaniu i innymi rodzajami energetyki linki możecie już samodzielnie poszukać. Kwestia katastrof przemysłowych – też łatwo znaleźć, wiele ciekawych zestawień. Za bezpieczeństwo (redukcję ryzyka) się płaci, poszukajcie np. informacji ile kosztuje jeden pasywny katalizator wodoru. Wtedy łatwiej zrozumieć dlaczego nakłady inwestycyjne w energetyce jądrowej są tak wysokie.
Ponownie pozdrawiam bez odbioru.
LITWA: dalsze plany energetyki jądrowej - CzyCzy
9 maja 2013 @ 15:32
[…] rząd , pomimo wyrażonego w niedawnym referendum braku społecznej akceptacji, opowiedział się w poniedziałek za rozwojem energetyki jądrowej w kraju. Nie wskazał jednak, […]
POLSKA: przestańcie oszukiwać premiera, ministra gospodarki i społeczeństwo - CzyCzy
16 października 2013 @ 01:42
[…] mapie jako „planowana”. Krótka lekcja najświeższej historii: październik 2012 – referendum, w którym obywatele Litwy wyrazili swoje zdanie nt. budowy EJ Wisagina i brzmiało ono P…; maj 2013 – nowy rząd gotowy zignorować referendum; czerwiec 2013 – Wisagina ze […]
POLSKA: H. Trojanowska - podstawą rzetelna informacja społeczeństwa - CzyCzy
5 lutego 2014 @ 12:39
[…] – gdzie społeczeństwo w referendum z 2012 r. wypowiedziało się przeciwko budowie elektrowni jądrowej Wisagina (choć rząd litewski cały czas żongluje informacją wybuduje/nie […]