JAPONIA: zakłady przerobu paliwa nuklearnego również zagrożone


16 grudnia, wraz z wygraniem wyborów przez opozycyjną dotąd partię LDP, mocno opowiadającą się po stronie biznesu ale też chyba jedyną a na pewno jedną z niewielu partii, które sprzyjają energetyce jądrowej w Japonii i w swoim programie wyborczym głosiła, że w ciągu najbliższych 3 lat będzie trzeba podjąć decyzję w sprawie energii jądrowej,  pojawiło się w Japonii światełku w tunelu dla zwolenników tego rodzaju energetyki. I z jednej strony nie jest to dla nas do końca niezrozumiałe stanowisko, bo na posiadane przez Japonię elektrownie jądrowe wydali ogromne ilości pieniędzy a i ta energetyka dostarczała im ok 30% energii.

Natomiast napływające ostatnio informacje z NRA są dość brutalne. Informowaliśmy już o poważnym problemie bezpieczeństwa geologicznego japońskiej elektrowni Tsuruga i podejrzeniu tego samego problemu dla oddalonej od niej o 40 km jedynej działającej elektrowni jądrowej Oi. Krótko potem nadeszły wieści o podobnym problemie elektrowni Higashidori.

Dzisiaj, trzy dni po wyborach kolejna zła informacja, tym razem dotycząca jedynych japońskich zakładów przetwarzających odpady radioaktywne. Okazuje się, że również one są położone w bardzo niebezpiecznej sejsmicznie okolicy (co zresztą w przypadku Japonii aż tak bardzo jednak nie zaskakuje). Jeżeli tylko regulator potwierdzi te doniesienia, rząd japoński będzie musiał zamknąć te zakłady, co ma ogromne znacznie już nie tylko dla energetyki jądrowej Japonii ale także dla procesu oczyszczania pozostałości po Fukushimie.

Yasutaka Ikeda, asystent profesora of geomorfologii na Uniwersytecie Tokijskim, mówi, że prawie 100 kilometrowy uskok tektoniczny ciągnie się pod zakładami Rokkasho w północnej Japonii.

Jak powiedział Ikeda dla AFP

Pomimo iż opinie ekspertów odnośnie aktywności uskoku są podzielone, biorąc pod uwagę istniejące dowody, prawdopodobieństwo jego aktywności jest ekstremalnie wysokie.

Uskok może powodować trzęsienia ziemi o magnitudzie 8 w skali Richtera, więc wszelkie nuklearne obiekty w rejonie są zagrożone.

Informacje te potwierdził również w swojej wypowiedzi profesor Mitsuhisa Watanabe.

Uboga w zasoby naturalne Japonia wydała miliardy dolarów program recyklingu paliwa nuklearnego w którym uran i pluton są pozyskiwane ze zużytego paliwa nuklearnego celem dalszego ich wykorzystania jako paliwa.

 

Źródło: AFP


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email