FINLANDIA: planuje samowystarczalność energetyczną


Jak mówił gościom z Polski wicedyrektor departamentu energetyki ministerstwa pracy i gospodarki Finlandii Herkko Plit, uzupełnienie działających obecnie czterech reaktorów elektrowni Loviisa i Olkiluoto przez bloki jądrowe Olkiluoto 3 i 4 oraz reaktor w planowanej elektrowni Pyhajoki powinno zapewnić Finlandii w 2020 r. samowystarczalność energetyczną.

Siedem bloków jądrowych w 2020 r. powinno dać Finlandii samowystarczalność w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, docelowo udział atomu w produkcji energii elektrycznej ma sięgnąć 60% udziału energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej oraz 30 proc. udział w bilansie energii pierwotnej – podkreślił Plit. W takim wypadku, łączna moc elektrowni jądrowych w Finlandii sięgnęłaby prawie 7500 MW. – ocenia fińskie ministerstwo pracy i gospodarki. Według niego, pozostałą część bilansu energetycznego kraju – 40 proc. mają stanowić źródła odnawialne. Połowa tej energii pochodziłaby z odpadów z gospodarki leśnej. Plit podkreślał, że w 2020 r. biopaliwa – głównie biodiesel produkowany z odpadków z przemysłu papierniczego – mają stanowić 20 proc. zużywanych w kraju paliw. Finlandia nie ma natomiast zamiaru szerzej rozwijać energetyki wiatrowej – jej planowany udział w bilansie roku 2020 ma nie przekroczyć 2 proc. Jak wyjaśniał Plit, państwo nie dotuje w żaden sposób źródeł wiatrowych, stąd ich niewielka ilość.

Plany Finlandii w zakresie źródeł energii ministerstwo przedstawiło grupie mieszkańców Pomorza i Zachodniopomorskiego, którzy w ramach kampanii informacyjnej o energetyce jądrowej ministerstwa gospodarki „Poznaj atom” zapoznawali się w Finlandii z warunkami funkcjonowania energetyki jądrowej w tym kraju.
Cały pomysł wydaje się być ciekawy i na pewno będziemy mu się przyglądać. Rodzą się nam jednak przy okazji tego wydarzenia takie dwa pytania:
1. Gdzie ostatnio rząd woził mieszkańców naszego kraju żeby zapoznali się z OZE?
2. Tak w ogóle, to czy to jest ostatnio w kompetencjach Ministerstwa Gospodarki?

Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email