BUŁGARIA: rozważamy budowę drugiej elektrowni atomowej


Bułgaria znowu zmienia swoje plany względem energetyki jądrowej. W amplitudzie tych zmian jest im bliska tylko Japonia ale chyba Bułgaria znowu wychodzi na prowadzenie.

W marcu 2012  Bułgaria ogłosiła, że rezygnuje z budowy drugiej elektrowni atomowej, a w kwietniu zapadła decyzja o rozbudowie pierwszej – w Kozłoduju. Jako przyczynę wskazano zbyt wysokie koszty nowej inwestycji. Wcześniej coś jeszcze wspominano o braku robienia pod dyktando Moskwy a jeszcze wcześniej… nie ważne, więcej historii znajdziecie w informacji o Bułgarii.

Projekt powstał jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. W 2008 r. Państwowa Spółka Energetyczna podpisała kontrakt z rosyjskim Atomstrojeksportem na budowę elektrowni oraz dostawę dwóch reaktorów typu WWER o łącznej mocy 2 tys. megawatów. Wartość kontraktu wynosiła 3,9 mld euro, jednak znalazły się w nim nieprecyzyjne zapisy dotyczące kosztów budowy. Między innymi nie uwzględniono wskaźnika inflacji i ostatecznie cena według strony rosyjskiej wzrosła do 6,3 mld euro, bez uwzględnienia kosztów towarzyszącej infrastruktury.

W tej chwili Bułgaria znowu, trochę drapiąc się po głowie, robi krok w kierunku rozważenia budowy elektrowni jądrowej W Belene nad Dunajem.

Rządząca centroprawicowa partia GERB złożyła w czwartek w parlamencie wniosek o rozpoczęcie negocjacji z potencjalnym inwestorem. Wniosek o upoważnienie rządu do negocjacji, który wpłynął do parlamentu dzień po amerykańskiej prezentacji, zawiera osiem warunków, które potencjalny inwestor powinien spełnić. Są wśród nich m.in. złożenie depozytu w wys. 200 mln euro przed rozpoczęciem negocjacji, pokrycie wszystkich wydatków poniesionych dotychczas przez Bułgarię i przekraczających 1 mld euro.

Według wstępnych oświadczeń władz bułgarskich projekt miałby być finansowany wyłącznie z prywatnych źródeł. Potencjalni inwestorzy nie mieliby prawa domagać się gwarancji finansowych od państwa bułgarskiego.

 

Źródło: eGospodarka.pl

 


Jeżeli chcesz, podaj dalej:                     lub dołącz do nas na Facebooku oraz Google+    ----------------->
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Blip
  • Wykop
  • Blogger
  • Email